Sound Blaster AWE 64 Gold + SIMMConn for AWE64 Gold

Sound Blaster AWE 64 Gold + SIMMConn adapter for AWE64 Gold

SIMMConn adapter for AWE64 Gold

Widoczny powyżej moduł  SIMMConn  for AWE64 Gold to   specjalny adapter który można zamontować na karcie AWE64 Gold obsługujący 72 pinowe pamięci simm.

Karta  Sound Blaster AWE 64 Gold rozwinięcie konstrukcji AWE32 została przez producenta wyposażona w specjalne złącze na które montowało się przeznaczone dla tej karty moduły rozszerzające dostępną dla syntezatora  pamięć.

Sama karta posiada pamięć o wielkości 4 MB

Podstawowa ilość pamięci dostępna dla karty AWE 64 Gold – 4 MB 

Pamięć ta jest rozszerzalna do maksymalnej wielkości 28 MB za pomocą specjalnych przeznaczonych wyłącznie dla tego  modelu karty   modułów pamięci , moduły te mające od 4 do 24 mb były produkowane wyłącznie przez firmę  Creative , maksymalny pojemność dostępnej dla karty pamięci jak łatwo sobie policzyć to 4 mb pamięci własnej 24 pojemność największego modułu co razem daje 28 MB .

Moduły te są już obecnie niedostępne w sprzedaży , bardzo sporadycznie pojawiają się też na portalach aukcyjnych a kiedy już się pojawią trzeba za nie całkiem słono zapłacić- szczególnie dotyczy to tych o większej pojemności powyżej 12 MB

Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie  SIMMConn adapter for AWE64 Gold adapter który można dołączyć do karty AWE64 Gold który dodatkowo obsługuje dość łatwe do zdobycia  72 pinowe   pamięci  SIMM.

Instalacja polega po prostu na zamontowaniu odpowiedniej, posiadanej przez nas  kości simm (w tym przypadku 24 MB )  w adapterze SIMMConn a następnie zamontowaniu urządzenia z pamięcią na karcie dźwiękowej i podłączeniu karty do komputera.

SIMMConn for AWE64 Gold + 72 pin simm

Moduł z pamięcią simm po zamontowaniu na karcie w slocie isa  :

Jak widać na poniższym zdjęciu użycie adaptera na karcie może skutecznie zablokować użycie jednego slotu ISA lub PCI o czym warto pomyśleć przed instalacją w zależności od konfiguracji danego komputera.

Po instalacji karty z dodatkową pamięcią i  uruchomieniu zakładki AWE control panelu karty dźwiękowej widzimy całą dostępną  w tym momencie dla syntezatora karty pamięć – w tym przypadku jest to maksymalna dla karty wartość 28 MB.

Taka ilość dostępnej pamięci pozwala na używanie naprawdę dużych soundfontów sięgających granicznej wartości 28 MB , przy czym  ładowanie soundfonta o tej wielkości zabiera około 40 sekund.

Urządzenie można zakupić na stronie producenta http://simmconn.tripod.com/ – dostępne są tam dwie jego wersje , jedna dla karty AWE64 Gold, druga dla wersji zwykłej czyli AWE64.

Poniżej link do strony na której możemy sobie obejrzeć kartę z zainstalowanym oryginalnym modułem pamięci oraz drugą z zainstalowanym modułem simm con  :

http://bbs.yjfy.com/dv_rss.asp?s=xhtml&boardid=50&id=13010&page=2   –  SIMM Con i oryginalny moduł

Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Tutorial dotyczący instalacji urządzeń w systemie. wybierania przerwań , adesów itd.

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna  lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů”  🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide  – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku  w komputerach.

Hardware Museum  Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe    Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s