miroSOUND PCM12

miroSOUND PCM12


Prezentowana powyżej karta dźwiękowa to  miroSOUND PCM12  niemieckiej firmy Miro.

Firma Miro tworzyła produkty  na szeroko pojęty  rynek multimediów poczynając od kart graficznych , kart do montażu i obróbki  video, monitorów , modemów komunikacyjnych itd.

Wśród jej wielu  produktów była również bardzo ciekawa linia kart dźwiękowych miro Sound przeznaczonych jeszcze  na złącze ISA wyróżające  się jakością wykonania ,   wysokimi  parametrmi odtwarzanego   dźwięku oraz  ciekawymi rozwiązaniami technicznymi:

Karty dźwiękowe firmy Miro:

 

* miroSOUND FM10  –  Yamaha OPL3 Opti 82C929 

*miroSOUND PCM10  –  Yamaha OPL3 Opti 82C929 

*miroSOUND PC1 PRO –  Yamaha OPL4 Opti 82C929

*miroSOUND PCM12 –  Yamaha OPL4 Opti 82C924 – dwie wersje  

*miroSOUND PCM20 radio –  Yamaha OPL4 Opti 82C924 pnp

Specyfikacja karty:

Układ główny : Crystal Sound 4231A

szyna ISA
syntezator OPL4 Yamaha Yamaha OPL4 – Opti 82C929a
Zgodność z GS/GM/MT32 /MPU-401 Yamaha OPL-4, Sound Blaster Pro II Version, 3.01, Microsoft Windows Sound System i Roland MPU-401, Pro/Adlib
tryby dźwięku – 2 – stereo

pełny duplex – możliwość jednoczesnego nagrywania i odsłuchu
24 głosowa   polifonia
Częstotliwości próbkowania (real-sampling) 16-bit 44,48 khz
2MB  pamięć na próbki dźwiękowe
128 instrumentów, 48 zestawów perkusyjnych

 

Model miroSOUND PCM12 to jeden z najwyższych modeli z całej linii kart Miro , pochodzący z  1995 roku  przeznaczona oczywiście jeszcze na szynę ISA , nie obsługująca  technologii  plug & play.

Karta działa zarówno w systemach dos , win 95 oraz win 98, karta jak już wspomniałem powyżej  nie jest plug&play, nie instaluje się jej też przez nornmalne dodawanie nowych urządzeń .

Kartę instaluje się w systemie uruchamiając dołączony do karty na dyskietce instalacyjnej  program  który automatycznie  instaluje   kartę i oprogramowanie w komputerze.

 Karta nie pojawia się jak to zwykle bywa  w przypadku innych karta dźwiękowych  menadżerze  urządzeń  w części Kontrolery dźwięku, video i gier , widzimy ją za to w właściwościach multimediów w zakładce rządzenia / urządzenia audio.

Jeżeli chodzi o syntezę midi to karta zbudowana jest na układzie Yamahy w standardzie  OPL 4 i wyposażona w wysokiej jakości  2 MB rom na próbki dźwiękowe w którym znajduje się 128 instrumentów oraz 48 zestawów perkusyjnych.

Z bardzo  podobnym rozwiązaniem spotykamy się w przypadku innej karty z mojej kolekcji Yamahy SW 20-PC również wyposażonej w syntezę OPL 4 i tej samej wielkości rom na próbki dźwiękowe.

Układ syntezatora karty:

Po instalacji karty w Panelu Sterowania pojawia się dodatkowa ikona odpowiedzialna za konfigurację syntezy OPL4 :

Zakładka ta pozwala na wybór i zmianę wielu parametrów syntezy OPL4 możemy wyłączyć syntezę wavetable dzięki czemu usłyszymy tylko starszy typ syntezy FM lub odwrotnie wyłączyć syntezę FM na korzyść wavetable  , możemy dokonać wyboru ilości generowanych kanałów oraz modyfikować sposób generowania dźwięku przez instrumenty  perkusyjne.

Karta dodatkowo posiada oczywiście złącze midi  (urządzenie Roland MPU-401) dzięki któremu do karty możemy podłączyć dodatkową kartę córkę .

Po wybraniu urządzenia Roland MPU-401 pliki midi będą odtwarzane przez dołączoną kartę córkę midi np. widoczną poniżej Yamahę DB50 xg.

Karta z dołączonym modułem midi:

Karta instaluje w systemie własny mixer oraz narzędzie konfiguracyjne do  modyfikowania przerwań, kanałów DMA czy zakresów na których pracuje urządzenie.

Mixer karty 

 

Przycisk Wave wyłącza syntezę wavetable sprawiając że słyszymy podczas odtwarzania danego pliku midi wyłącznie dźwięki  syntezy FM, suwak Drums służy sterowaniu głośnością i dynamiką elementów perkusyjnych (OPL4).

Za dźwięki karty córki midi odpowiedzialny jest suwak Aux1 – i tu ciekawa sprawa  po wyborze urządzenia Roland MPU-401 w zakładce midi mamy dostęp zarówno  do dźwięków pochodzących zarówno z karty córki jak i syntezy wavetable syntezatora Yamahy karty miroSound PCM12 grają po prostu  oba syntezatory, posługując się suwakami Synth-Drums oraz Aux 1 możemy niejako łączyć sobie  dźwieki z obu syntezatorów przy odtwarzaniu jednego utworu.

Właściwości multimediów


Karta jest pod względem konstrukcji niemalże tożsama z wcześniejszym modelem tej firmy kartą PCM 1 pro ,  poszczególne komponenty czy  układ syntezatora są na obu kartach identyczne , PCM 1 Pro nie posiada jedynie konektora waveblaste posiada za to wzmacniacz toru audio.


 

Karta nie posiada żadnych zworek wszystko co dotyczy ustawień karty załatwia się z poziomu oprogramowania w dosie i windowsie, w dosie karta emuluje soundblastera :

Istnieją dwie wersje tej karty ,  posiadana przeze mnie wersja to tzw wersja  1 , wersja 2 jest identyczna nie posiada tylko interfejsów od podłączania napędów cd i obsługuje już technologię plug & play.

Karta instaluje się bez problemów w systemie , dysponuje bardzo porządnym i czystym torem audio oraz wysokiej jakości syntezą midi.

Karta bezproblemowo koegzystuje w moim retro komputerze  z Sound Blasterem AWE64 gold


Jak na swoje czasy był to produkt z najwyższej półki przeznaczony dla naprawdę wymagających użytkowników, pozwalający na bezproblemową  pracę zarówno w systemie Windows jak i w dosie.

Do karty producent dołączył bardzo  szeroki   zestaw oprogramowania w którym znajdują się programy dźwiękowe i edycyjne oraz multimedialne  :

miał za zadanie posłużyć bardziej zaawansowanym użytkownikom do tworzenia, nagrywania oraz edycji dźwięki, karta  poza tym   pracuje bardzo stabilnie  nie powodując żadnych kłopotów z systemem czy aplikacjami dźwiękowymi , praca z nią to prawdziwa przyjemność.

Karta ta jak wszystkie wyższe modele kart dźwiękowych Miro  pojawia się niestety bardzo  sporadycznie głównie na niemieckim allegro osiągając tam całkiem spore ceny.

 http://th99.dyndns.org/i/i16snd_2.htm  -Zestawienie wszystkich kart dźwiękowych firmy Miro 

http://www.mirosupport.de/  – opis i sterowniki dla całej linii kart dźwiękowych firmy Miro


STEROWNIKI : (orginal drivers)

http://ubik8.wrzuta.pl/katalog/5hxsN54RryZ/mirosound_pcm12_sterowniki_i_soft


Skan pierwszej strony manuala karty.

Skan folderu reklamowego dołączonego do karty zawierający ciekawe zestawienie wszystkich kart tego producenta:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s