Turtle Beach MultiSound Classic

Turtle Beach MultiSound Classic

MultiSound Classic

Prawdziwy, dźwiękowy i  komputerowy klasyk, pochodząca z 1991 roku karta dźwiękowa firmy Turtle Beach – Multisound Classic.

Karta ta tak sporadycznie pojawia się na Ebayu że zdobycie jej było naprawdę wielkim wyzwaniem i zajęło mi kilka ładnych lat, karta jest w doskonałym stanie technicznym , w pełni funkcjonalna i z wyglądu sprawia wrażenie  całkowicie nowej jakby 20 lat jakie upłynęło od jej powstania nie pozostawiło na na niej żadnych śladów.

Technologicznie karta ta i użyte w niej rozwiązania  były tak wielkim krokiem naprzód jeżeli chodzi o parametry odtwarzania i nagrywania  audio oraz jakość syntezy  midi, że innym konkurentom firmy  Turtle Beach jeszcze przez wiele lat nie udało się stworzyć niczego co nawet w części  dorównywałoby jej  klasą.

Zaprezentowana po raz pierwszy na komputerowych targach COMDEX        We’re off to see the wizard. (Microsoft’s presentation at Spring COMDEX) (Special Anniversary Issue) by David English jako pierwsza karta dźwiękową zapewniającą możliwość nagrywania i odtwarzania dźwięku z jakością CD.

InfoWorld 27 Maj 1991     Turtle Beach comes of its shell with full size 16-bit sound board – ciekawy, archiwalny  artykuł prasowy dotyczący nowego produktu Turtle Beach karty Multisound.

Multimedialna karta dźwiękowa  http://www.computerworld.pl – Interesujący, pochodzący z 1992 roku artykuł z naszej prasy  dotyczący karty Multisound.

Komponenty jakich użyto do budowy karty należały do najlepszych ówczesnych układów cyfrowych występujących w profesjonalnych stacjonarnych systemach do recordingu czy zawodowych syntezatorach .

W płytkę karty producent wbudował legendarny już  obecnie  syntezator firmy  E-MU – E-mu Proteus 1/XR     wyposażony w  4MB rom na próbki dźwiękowe z 151 cyfrowymi  próbkami brzmień poszczególnych instrumentów. 

Układ syntezatora karty oraz kości pamięci: 

Jak widać na poniższym zdjęciu na płytce karty jest jeszcze wolne miejsce na 4 dodatkowe kości pamięci z uwagi na fakt że układ syntezatora Proteus może obsłużyć do 8 Mb ramu .

Prawdopodobnie producent rozważał wyposażenie kolejnych wersji karty w większą ilość ramu ale nigdy nie spotkałem się z taką jej odmianą.

Układ syntezatora karty

syntezator karty Turtle Beach MultiSound Classic

O czym warto tu wspomnieć w  tamtym czasie standardem wśród kart dźwiękowych jeżeli chodzi o syntezę midi ciągle jeszcze  była synteza AM , synteza FM pojawiała się już w niektórych kartach , jak na przykład w sound blasterach  firmy Creative ,   powszechne zastosowanie syntezay dźwięku  typu wavetable tak naprawdę  było dopiero w planach.

Dla przykładu pierwsza karta kanadyjskiej firmy Gravis mogąca konkurować z Multisound Classic, karta dźwiękowa  Gravis  Ultrasound Classic ,  pojawiła się na rynku   w 1993 roku i w wersji podstawowej miała 256 kb pamięci, podobnie jak pochodząca z 1993/1994 karta firmy  Creative Sound Blaster AWE 32 mający w standardzie 512 kb rom .

Classic jest  pierwszą kartą z  stworzonej w latach 90 przez producenta  Turtle Beach   tzw linii kart Multisound  do której należą jeszcze takie kart jak Tahiti, Pinnacle oraz Fiji.

Posiadane przeze mnie karty z linii Multisound

Turtle Beach MultiSound Classic

TURTLE BEACH TAHITI

Turtle Beach Pinnacle

TURTLE BEACH PINNACLE

Instalacja przebiega bezproblemowo – korzystamy ze sterowników pobieranych ze strony producenta odpowiednich dla używanego systemu operacyjnego (drivers here ) Sterowniki do pobrania ze strony producenta

Panel urządzeń po zainstalowaniu karty :

Jak widać po instalacji w panelu urządzeń pojawia się tylko jedno urządzenie

* Turtle Beach MultiSound Classic Sound Card 

Karta Multisound Classic jest oparta o specjalnie opracowaną dla tej linii karty architekturę Hurricane której cechą jest to że do działania nie wykorzystuje kanałów DMA , poza tym karta korzysta z jednego tylko przerwania co w dobie kiedy dostępna ilość zasobów była limitowana ilością przerwań miało znaczenie niebagatelne.

Zakładka midi we właściwości multimedia:Opis parametrów  karty:

*szyna ISA

*  technologia Plug & Play – nie  

* 16-bit stereo recording and playback.

* Line-In jack (preamp required for use with microphone).

* Aux-In jack (gets mixed with the output signal (for CD-ROM, etc)).

* E-mu Proteus synthesizer chipset (same as the Proteus 1/XR synthesizer module).

* 151 samples in 4 MB of sample ROM.

* Compatible with Proteus and General MIDI.

* 32-note polyphony. * 16-voice multitimbral.

* MIDI In/Out/Thru (some models require optional connector, some included).

* Motorola DSP 56001.

* Joystick port (requires optional connector).

*długość 34 cm 

Karta nie posiada typowych wejść CD IN natomiast producent zadbał o wyprowadzenie na płytce karty dodatkowych wyjść/pinów dla każdego z wejść/ wyjść co pozwala podłączyć sygnał audio z cd romu za pomocą lekko zmodyfikowanego  kabelka audio do wejścia AUX co widać na poniższym zdjęciu dzięki czemu możemy cieszyć się sygnałem CD AUDIO z napędu cd.

Widoczna na zdjęciu  poniżej karty  Multisound Classic karta Tahiti była kolejnym wprowadzonym na rynek przez Turtle Beach  modelem z rodziny MultiSound.

Jak widać cała konstrukcja jest mocno skrócona  z karty usunięto całkowicie  moduł syntezatora dodając za to konektor waveblaster do podłączenia wybranej karty midi.

Turtle Beach MultiSound Classic i Turtle Beach Tahiti

Sekcja audio karty MultiSound Classic oraz Tahiti jest niemalże taka sama:

Turtle Beach MultiSound Classic i Turtle Beach Tahiti sekcja audio

Jeżeli chodzi onajważniejsze czyli oczywiście o  brzmienie karty  to po stronie audio Multisound Classic  oferuje nienaganną czystość i klarowność dźwięku, żadnych szumów, zakłóceń, tor audio jest doskonały pomimo że karta ma przecież aż  20 lat !!!

Jeżeli chodzi o stronę midi  to jako że posiadam sporą ilość kart Terrateca, Yamahy, Herculesa, Turtle Beach itd  wyposażonych w różne  syntezatory  ( jak i widoczną poniżej  kolekcję kart córek midi *) to muszę powiedzieć że karta jak na rok w którym powstała  gra fenomenalnie, jej brzmienie jest tak ciekawe ,  odmienne i niepowtarzalne od wszystkich innych posiadanych przeze mnie  że nie sposób go pomylić z niczym innym, stanowi klasę samą w sobie .

01 -  - Multisound demo   Multisound midi demo

Nagrane przeze mnie demo jest identyczne z tym zapisanym na orginalnym syntezatorze czego dowodem jest poniższy klip z Youtube

E-MU Proteus 1-XR Demo Sequence 

Do kontroli nad syntezatorem karty można wykorzystać program-konsolę Proteus 1/XR Front Panel  który w wyglądzie jest identyczny panelem oryginalnego syntezatora .

E-mu Proteus – Vintage Synth Explorer – opis całej linii syntezatorów 

Synth & Midi Museum

Pozwala on na dość szeroką manipulację parametrami odtwarzanych plików midi , tworzenie własnych modyfikacji oraz presetów.

Pomyśleć że  karta z tymi możliwościami , w takiej technologii wyposażona w tak świetny syntezator i próbki dźwiękowe pojawiła się na rynku w momencie kiedy nie wszystkie karty posiadały jeszcze syntezę FM.

*Obecnie posiadana kolekcja kart midi

Karta działa świetnie w tandemie z Sound Blasterem AWE 32 , sygnał z  karty Creativa jest podłączony do wejścia AUX karty MultiSound i z jej  wyjścia Out wychodzi na głośniki.

Multisound plus Creative AWE32

Modyfikacja w zakładce midi w właściwościach multimediów i stworzenie własnego  schematu dla  midi gdzie na połowie kanałów gra syntezator AWE a na drugiej połowie syntezator karty Turtle Beach co pozwala nam przy odtwarzaniu danego utworu słyszeć dwa grające syntezatory jednocześnie.


Pliki dźwiękowe (midi recordings) -kolekcja w ciągłej rozbudowie

Multisound Classic Doom End multisound_classic_doom_end

Turtle Beach Multisound Classic Ultima 6 themeTurtle Beach Multisound Classic Ultima 6 theme

Turtle Beach Multisound Classic StalkerTurtle Beach Multisound Classic Stalker D3d

Turtle Beach Multisound ClassicTurtle Beach Multisound Classic Fireligth

Turtle Beach Multisound ClassicTurtle Beach Multisound Classic Final Figth 6

Sarah theme by Multisound ClassicSarah theme by Multisound Classic

Fire Mustang theme by Multisound ClassicFire Mustang theme by Multisound Classic

System Shock MultisoundSystem Shock Multisound

arcade midi by Multisound Classicarcade midi by Multisound Classic arcade midi by Multisound Classic 2arcade midi by Multisound Classic 2

Doom Multisound ClassicDoom Multisound Classic

arcade midi by Multisound Classic 3arcade midi by Multisound Classic 3

Wszystkie nagrania w moim katalogu :

http://ubik8.wrzuta.pl/katalog/awDWGneuQfr/midi_recordings 


Matriały i linki dotyczące karty :

Duży FAQ dotyczący midi z opisem kilku kart firmy Turtle Beach między innymi Multisound Classic

Multimedia Sound capture/processing Archive: 1994 to 1996 – ceny kart z lat 94-96

MultiSound Establishes the state of Art in PC Audio -rezenzja karty  z 1992ł na temat  znaleziony dzięki google books  

Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Tutorial dotyczący instalacji urządzeń w systemie. wybierania przerwań , adesów itd.

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna  lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů”  🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide  – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku  w komputerach.

Hardware Museum  Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe    Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s