Cancun FXTurtle Beach Cancun FX

Turtle Beach Cancun FX

 

 

Turtle Beach Cancun FX

Turtle Beach Cancun FX

 

Kolejna karta córka z mojej kolekcji jedna z najdłużej i najwytrwalej poszukiwanych, zdobyta w końcu po blisko czterech  latach przeglądania   ebaya , allegro oraz różnych portali ze starszym sprzętem komputerowym.

Jest to ostatnia po kartach Homac i Rio  i  karta córka wyprodukowana przez firmę  Turtle Beach.

Sprzedawana była zarówno osobno jak i w zestawie z kartą Turtle Beach Montego pod marketingową nazwą Turtle Beach Montego Home Studio

Dla osób nie znających tematu karty córki (tzw daughter  boards ) to specjalne  karty rozszerzające możliwości karty dźwiękowej o syntezę midi.  Mają formę dodatkowych modułów dołączanych do specjalnego 26 pinowego (waveblaster conector)  złącza na karcie dźwiękowej (karta oczywiście musi takie złącze posiadać a nie wszystkie mają zwłaszcza nowe karty są produkowane już niestety bez tego złącza).  Poniżej wygląd konektora midi (waveblaster connector) na przykładowej karcie.

W dzisiejszych czasach kiedy ścieżki dźwiękowe w grach są w formatach audio a większość muzyki jest dostępna m postaci mp3 lub zapisana w wysokiej jakości za pomocą bezstratnych kodeków sam standard midi nie jest już tak popularny jak kiedyś  co oczywiście wcale nie znaczy że przestał on istnieć lub został zapomniany.

W czasach swej świetności większość gier posiadała ścieżki dźwiękowe w standardzie midi a jakość syntezy midi jaką dysponowała karta muzyczna miała olbrzymie znaczenie co do tego co faktycznie usłyszymy w głośnikach komputera.

Pierwsze karty dźwiękowe  dysponowały wyłącznie syntezą AM która nie była tak naprawdę wiele lepsza od tego co można było wcześniej usłyszeć z tzw pc-speakera czyli mówiąc krótko głośnika systemowego.

Ponieważ  nie każdy sięga pamięcią na tyle daleko śpieszę z wyjaśnieniem że jeszcze wcale nie tak dawno temu wszystko co można było usłyszeć jako muzykę z komputera pochodziło z głośnika systemowego który dzisiaj jest z reguły odpowiedzialny prawie wyłącznie  za pisk potwierdzający sprawdzenie stanu płyty głównej przy starcie komputera.

Trudno sobie to może dzisiaj wyobrazić ale to właśnie głośniczek systemowy był do momentu kiedy pojawiły się rozwiązana typu covox czy właściwe karty muzyczne odpowiedzialny za efekty dźwiękowe  w komputerze.

Wyglądało to a właściwie słyszało się to tak : ))))))

Jeszcze lepiej prześledzić to na podstawie tej prezentacji która za pomocą niezapomnianego intro z  gry Secret of Monkey Island 🙂

Po syntezie AM pojawiła się jej znacznie ulepszona wersja synteza FM ale tak naprawdę rewolucje w syntezie dźwięków midi pojawiła się w momencie gdy na kartach dźwiękowych zaczęto  montować pamięć do w której wpisywane były wysokiej jakości próbki realnych brzmień instrumentów za pomocą których odtwarzana była na karcie muzyka tzw. metoda wavetable .

Krótki opis metody syntezy ich powstania i rozwoju w linku poniżej:

Synteza dźwięku – Synteza dźwięku opis/ metody/różnice

Synteza wavetable za pomocą próbek tzw sampli realnych instrumentów zapisanych w pamięci rom karty dawała możliwość uzyskania najpełniejszego zbliżonego do realnego brzmienia dźwięku. Poza tym zwalniała  procesor komputera z obowiązku syntezy dźwięku- całość operacji była w tym przypadku przeprowadzana przez kartę.

W momencie pojawianie się tej możliwości syntezy    większość kart była standardowo wyposażona wyłącznie w syntezę FM   , dość szybko jednak pojawiło się wprowadzone pierwotnie przez firmę Creative ciekawe rozwiązanie polegające montowania na kartach dźwiękowych tzw waveblaster  connector dodatkowego 26 pinowego złącza do którego można było dołączać specjalne karty rozszerzeń tzw daughter boards – karty midi będące osobnymi syntezatorami midi z własnymi próbkami dźwiękowymi.

Rozwiązanie to upowszechniło się niezwykle szybko i już w  niedługi czas potem większość producentów kart dźwiękowych zaczęła montować konektory midi na swoich kartach dając użytkownikom swobodny wybór co do rodzaju syntezy midi oraz karty midi która chcą wybrać.

Czasami mamy też do czynienia z kartami w płytkę których po prostu wbudowano taki syntezator na stałe dodając też konektor midi  dzięki czemu można dokonać wyboru w zależności od tego z jakiego rozwiązania chcemy korzystać.

Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest to że karty córki nie wymagają do działania żadnych sterowników , po prostu podłącza się daną kartę do złącza midi na karcie dźwiękowej (oczywiście przy wyłączonym komputerze) i w ustawieniach audio systemu w części  midi wybiera się z reguły zewnętrzny port midi.   To wystarczy aby od tego momentu dźwięki midi były przetwarzane przez kartę córkę bez udziału procesora komputera czy karty dźwiękowej.

Ustawienia w zakładce midi dla karty Turtle Beach Santa Cruz przy zamontowanej karcie midi- wybór zewnętrznego urządzenia Santa Cruz External Midi to właśnie wybór karty córki jako syntezatora midi.

Montego Home Studio


Charakterystyka techniczna wg producenta:

* 4 Mb ROM wysokiej jakości próbek dźwiękowych firmy Dream –  chipset DreamSAM9733

* 365 instrumentów

* 15 zestawów perkusyjnych

* 64 głosowa  polifonia

*Kompatybilny z General MIDI (GM)

* Zgodność z (GS)

*efekt dźwiękowe Reverb, Chorus, Spatializer

Karta w porównaniu do innych kart córek jak na przykład Yamaha DB50Xg jest niewielkich rozmiarów liczy sobie 62 x 82 milimetrów, nie posiada komponentów wystających ponad poziom konektora waveblaster  przez co bez problemu można ją zamontować na praktycznie na każdej karcie dźwiękowej.

Dzięki oprogramowaniu Cancun Programmer do pobrania ze strony producenta karty :

    http://www.turtlebeach.com/support/index.php?View=download&EntryID=373     

zyskujemy bezpośredni  dostęp do parametrów karty.

Porównanie rozmiarów Yamaha DB50XG oraz Turtle Beach Cancun FX

Terratec Xelerate + Turle beach Cancun FX

Mirosound FM10 + Turtle Beach Cancun FX

Diamond Monster Sound MX200 + Turtle Beach Cancun FX

Odnośnie wrażeń dźwiekowych to muszę przyznać, że ze wszystkich posiadanych przeze mnie obecnie  kart córek czy kart dźwiękowych  z wbudowanymi syntezatorami tylko Yamaha DB50XG oraz SW60Xg grają na minimalnie wyższym poziomie choć zdarzają się oczywiście utwory w których Cancun FX prezentuje się lepiej od wymienionych kart tak więc można właściwie te karty  pod względem brzmienia traktować na równi.


Turtle Beach Santa Cruz + Turtle Beach Cancun FX najwyższa jakość audio i midi w jednym !!!

Powyższe połączenie przez dłuższy czas było moim wymarzonym tandemem do odtwarzania audio i midi zrealizowanie tego zamiaru trochę trwało  jak widać na załączonym obrazku cierpliwość i upór  popłaca.

Powyżej   poniżej inne wymarzone setupy Turtle Beach Pinnacle rev F + Cancun FX oraz Turtle Beach Tahiti + Cancun FX

Turtle Beach Tahiti + Cancun Fx

 Obecnie posiadane karty córki:

* Yamaha DB50XG

*NEC XR385 klon Yamaha DB60XG

* IBM APTIVA SW1/C

* Terratec MiniWave System SOWT-12

* Turtle Beach Cancun FX

Aktualna kolekcja kart midi:

 

Dodatkowe Informacje:

Jak wiadomo karta córka nie potrzebuje do działania żadnych sterowników jednakże na stonie producenta karty znajduje się oprogramowanie dające możliwość kontrolowania parametrów karty zarówno dzięki programowi cancun programer jak i za pomocą sekwencerów midi- obszerny opis na stronie producenta poniżej:
Turtle Beach Cancun FX – strona producenta


Sound Card Recordings – Porównanie brzmienia syntezatorów różnych karty dźwiekowych

Jedna z najlepszych stron na której możemy porównać brzmienie syntezatorów różnych kart dźwiękowych – owoc naprawdę ciężkiej pracy twórcy strony –

wykonanie tylu różnych nagrań, ich obróbka i umieszczenie na stronie – ogólnie czapki z głów !!!.

wavetable.nl

Kolejne strona z bardzo ciekawym zestawieniem brzmienia różnych syntezatorów na wybranych utworach – pliki do ściągnięcia !!!


Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů” 🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku w komputerach.

Hardware Museum Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!

User Script Commands

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s