Terratec MiniWave System SOWT-12

Terratec MiniWave System SOWT-12

Terratec MiniWave System SOWT-12

Kolejna karta córka z mojej kolekcji której producentem jest niemiecka firma Terratec.  Prezentowany model Terratec MiniWave System SOWT-12 jest jednym z ciekawszych, sporadycznie dostępnych na ebayu  modeli całkiem licznej kolekcji kart córek wyprodukowanych przez tą firmę.

Oparty o układ DREAM 9233 i wyposażony  w 1 MB wysokiej jakości próbek dźwiękowych radykalnie poprawia jakość odtwarzanych plików midi.

Dla osób nie znających tematu karty córki (tzw daughter boards ) to specjalne karty rozszerzające możliwości karty dźwiękowej o syntezę midi. Mają formę dodatkowych modułów dołączanych do specjalnego 26 pinowego (waveblaster conector) złącza na karcie dźwiękowej. Poniżej wygląd konektora midi (waveblaster connector) na przykładowej karcie.

W dzisiejszych czasach kiedy ścieżki dźwiękowe w grach są w formatach audio a większość muzyki jest dostępna m postaci mp3 lub zapisana w wysokiej jakości za pomocą bezstratnych kodeków sam standard midi nie jest już tak popularny jak kiedyś co oczywiście wcale nie znaczy że przestał on istnieć lub został zapomniany.

W czasach swej świetności większość gier posiadała ścieżki dźwiękowe w standardzie midi a jakość syntezy midi jaką dysponowała karta muzyczna miała olbrzymie znaczenie co do tego co faktycznie usłyszymy w głośnikach komputera.

Pierwsze karty dźwiękowe dysponowały wyłącznie syntezą AM która nie była tak naprawdę wiele lepsza od tego co można było wcześniej usłyszeć z tzw pc-speakera czyli mówiąc krótko głośnika systemowego.

Ponieważ nie każdy sięga pamięcią na tyle daleko śpieszę z wyjaśnieniem że jeszcze wcale nie tak dawno temu wszystko co można było usłyszeć jako muzykę z komputera pochodziło z głośnika systemowego który dzisiaj jest z reguły odpowiedzialny prawie wyłącznie za pisk potwierdzający sprawdzenie stanu płyty głównej przy starcie komputera.

Trudno sobie to może dzisiaj wyobrazić ale to właśnie głośniczek systemowy był do momentu kiedy pojawiły się rozwiązana typu covox czy właściwe karty muzyczne odpowiedzialny za efekty dźwiękowe w komputerze.

Wyglądało to a właściwie słyszało się to tak : ))))))

Jeszcze lepiej prześledzić to na podstawie tej prezentacji która za pomocą niezapomnianego intro z gry Secret of Monkey Island 🙂

Po syntezie AM pojawiła się jej znacznie ulepszona wersja synteza FM ale tak naprawdę rewolucje w syntezie dźwięków midi pojawiła się w momencie gdy na kartach dźwiękowych zaczęto montować pamięć do w której wpisywane były wysokiej jakości próbki realnych brzmień instrumentów za pomocą których odtwarzana była na karcie muzyka tzw. metoda wavetable .

Krótki opis metody syntezy ich powstania i rozwoju w linku poniżej:

Synteza dźwięku – Synteza dźwięku opis/ metody/różnice

Synteza wavetable za pomocą próbek tzw sampli realnych instrumentów zapisanych w pamięci rom karty dawała możliwość uzyskania najpełniejszego zbliżonego do realnego brzmienia dźwięku. Poza tym zwalniała procesor komputera z obowiązku syntezy dźwięku- całość operacji była w tym przypadku przeprowadzana przez kartę.

W momencie pojawianie się tej możliwości syntezy większość kart była standardowo wyposażona wyłącznie w syntezę FM , dość szybko jednak pojawiło się wprowadzone pierwotnie przez firmę Creative ciekawe rozwiązanie polegające montowania na kartach dźwiękowych tzw waveblaster connector dodatkowego 26 pinowego złącza do którego można było dołączać specjalne karty rozszerzeń tzw daughter boards – karty midi będące osobnymi syntezatorami midi z własnymi próbkami dźwiękowymi.

Rozwiązanie to upowszechniło się niezwykle szybko i już w niedługi czas potem większość producentów kart dźwiękowych zaczęła montować konektory midi na swoich kartach dając użytkownikom swobodny wybór co do rodzaju syntezy midi oraz karty midi która chcą wybrać.

Czasami mamy też do czynienia z kartami w płytkę których po prostu wbudowano taki syntezator na stałe dodając też konektor midi dzięki czemu można dokonać wyboru w zależności od tego z jakiego rozwiązania chcemy korzystać.

Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest to że karty córki nie wymagają do działania żadnych sterowników , po prostu podłącza się daną kartę do złącza midi na karcie dźwiękowej (oczywiście przy wyłączonym komputerze)
Ustawienia w zakładce midi dla karty Turtle Beach Santa Cruz przy zamontowanej karcie midi- wybór zewnętrznego urządzenia Santa Cruz External Midi to właśnie wybór karty córki jako syntezatora midi.

i w ustawieniach audio systemu w części midi wybiera się z reguły zewnętrzny port midi. To wystarczy aby od tego momentu dźwięki midi były przetwarzane przez kartę córkę bez udziału procesora komputera czy karty dźwiękowej.

Charakterystyka techniczna wg producenta:

* 1 Mb ROM wysokiej jakości próbek dźwiękowych firmy Dream
* 343 instrumentów
* 8 zestawów perkusyjnych (w tym SFX)
* 32 głosowa  polifonia
*  częstotliwość próbkowania44,1 kHz
* 18-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC)
Kompatybilny z General MIDI (GM)
* Zgodność z (GS)
*  Kompatybilny z Roland MT-32

Terratec MiniWave System SOWT-12

Creative AWE32  + Terratec MiniWave System SOWT-12

Dzięki takiemu połączeniu jak to na dole  możemy korzystać z syntezatora EMU  karty AWE32,  karty córki Terratec MiniWave System SOWT-12 lub  banków dźwiękowych wgrywanych do pamięci karty.

Aktualna kolekcja kart midi:


Sound Card Recordings – Porównanie brzmienia syntezatorów różnych karty dźwiekowych

Jedna z najlepszych stron na której możemy porównać brzmienie syntezatorów różnych kart dźwiękowych – owoc naprawdę ciężkiej pracy twórcy strony –

wykonanie tylu różnych nagrań, ich obróbka i umieszczenie na stronie – ogólnie czapki z głów !!!.

wavetable.nl

Kolejne strona z bardzo ciekawym zestawieniem brzmienia różnych syntezatorów na wybranych utworach – pliki do ściągnięcia !!!


Obecnie posiadane karty córki:

* Yamaha DB50XG

*NEC XR385 klon Yamaha DB60XG

* IBM APTIVA SW1/C

* Terratec MiniWave System SOWT-12

* Turtle Beach Cancun FX

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s