Gallant SC-6000 / Gallant SC-8000


Gallant SC-6000 / Gallant SC-8000

Gallant SC-6000

Gallant SC-6000

Twórcą karty jest  kanadyjska  firma Gallant która  oprócz licznych produktów przeznaczonych na rynek multimediów ma również  na swoim koncie  dosyć ciekawe karty muzyczne.

Prezentowana powyżej karta Gallant SC-6000 jest niezwykle podobna do innej karty dźwiękowej, można właściwie przyjąć że jest to oemowa wersja lub klon karty Windows Sound System. (WSS)

Windows Sound System była kartą opracowaną przez Microsoft do pracy z jej ówczesnym systemem Windows 3.0.

Była kartą 16 bitową z próbkowaniem do 44 Khz  w trybie stereo  i posiadła podobnie jak prezentowany powyżej Gallant cyfrowe wyjścia dźwięku RCA co w tamtym czasie było praktycznie niespotykane w żadnej innej karcie.

Winsows Sound System w skrócie zwany WSS nie stał się kartą powszechnie używaną ale ze względu na kompatybilność z systemem windows 3.0, windows 3.1 pewne jego elementy zostały zaimplementowane w Sound Blasterach oraz w kartach innych producentów.

Gallant prócz własnych konstrukcji  wypuścił na rynek  trochę kart  które były klonami lub bazowały na konstrukcjach innych producentów przede wszystkim firmy GUILLEMOT .

Jak widać w zakresie midi karta oferuję syntezę FM , wyższym modelem , niejako rozwinięciem tej konstrukcji jest posiadany przeze mnie również w kolekcji  Gallant SC-8000.

Gallant SC-8000

Gallant

Oprogramowanie karty

Gallant SC-6000 oraz Gallant SC-8000

Obie karty są zbudowane na podobnym układzie głównym Cirrus Logica ale jak łatwo da się zauważyć Gallant SC-8000 posiada wbudowany w płytkę pcb syntezator wavetable oparty na układzie  DREAM SAM 9223 posiadający do dyspozycji 1 MB wysokiej jakości próbek dźwiękowych firmy Dream. W panelu urządzeń w urządzeniach midi oprócz normalnej syntezy FM pojawia się dodatkowe urządzenie określone jako Roland-MPU-401.

Układ syntezatora

Jak zdążyłem się zorientować układ ten był dosyć popularny i często sięgali po niego różni producenci , z układem tym spotkać się możemy na kartach innych firm – przykład na zdjęciu poniżej:

Avance Logic TRUMP Audio Wave 32 PnP

Avance Logic TRUMP Audio Wave 32 PnP oraz Gallant SC-8000

Z informacji które udało się zebrać karty Gallanta często były sprzedawana jako OEM-y w zestawach multimedialnych razem z napędem CD-ROM oraz oprogramowaniem do odtwarzania i tworzenia muzyki  jak tzw. Multimedia Kit lub Multimedia Upgrade Kit.

Na allegro oraz na ebayu karty te  pojawiają się raczej  sporadycznie, równie ciężko jest dzisiaj znaleźć w sieci jakiś bogaty zasób informacji czy nawet odpowiednie, działające sterowniki na ich temat.

Jeżeli chodzi o Galanta SC-6000 to sterowniki oraz opis karty znaleźć można na stronie: (drivers on this site )

http://laurent.caprani.free.fr/sc-6000/index.html

Galant SC-8000 to niestety jeszcze większe wyzwanie pod tym względem i znalezienie działających sterowników zajęło mi muszę przyznać trochę czasu ,szersza  dokumentacja karty w sieci nie jest specjalnie dostępna,  aby ułatwić innym poszukującym sprawę sterowniki i oprogramowanie tej karty umieściłem do pobrania tutaj: (Gallant sc-8000 driver)

http://www.megaupload.com/?d=8MTJKRIE(Gallant sc-8000 driver)

lub tutaj:

https://rapidshare.com/files/4143938915/gallant_sc_8000.rar(Gallant sc-8000 driver)

Obie karty stanowią niezły kawałek historii i ewolucji dźwięku w komputerach od zwykłej syntezy FM w modelu SC-6000  do bardziej  zaawansowanej syntezy wavetable w Gallancie SC-8000 dlatego uznałem że warto wyciągnąć je z hardwarowego niebytu i umieścić na mojej stronie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s