Primax SoundStorm Wave SOUND-M16B, Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C

Primax SoundStorm Wave SOUND-M16B, Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C

Kolejny wpis jest rozwinięciem zamieszczonego tu ostatnio postu dotyczącego klasycznej już dzisiaj karty dźwiękowej jaką jest Gravis Ultrasound Classic.

Przeglądając często aukcje kart dźwiękowych na allegro i ebayu zdarzyło mi się nie raz i nie dwa  spotkać karty muzyczne podobne do gravisa, zbudowane na tych samych komponentach często też  wprost określane przez sprzedawców jako oryginalne Gravisy.

Karty te opisywane są w internecie zwyczajowo jako Zielone Gus-y ze względy na ciemno-zielony kolor płyty PCB karty w odróżnieniu od czerwonego koloru jaki charakteryzuje oryginalne karty Gravisa.

Karty firmy Gravis były tak wielkim  sukcesem na scenie komputerowej , pomimo że ich twórcy nie przywiązywali wagi do zgodności z standardem sound blastera,  i  było   tylu chętnych na nie  nabywców że znalazło się kilka firm które zaczęło wytwarzać  pod swoją marką wierne kopie poszczególnych modeli lub bazując na komponentach gravisa tworzyć własne konstrukcje.

Przykładem takiego właśnie działania są prezentowane poniżej  dwie karty dźwiękowe firmy Primax :

Primax SoundStorm Wave SOUND-M16B Rev 0.1


oraz Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C Rev 0.1

Co jest w tym wszystkim najważniejsze karty używają dokładnie tych samych sterowników co normalne GRAVISY !!!!

Wyprodukowane na licencji Gravisa modele te były idealnymi  klonami karty Gravis Ultrasound Classic.  Zaczynając od rzeczy najbardziej oczywistych pomijając różnicę w kolorze płytki PCB  widać też, że Primax skrócił znacznie całą konstrukcję (karty mają długość 23 centymetrów w porównaniu do oryginalnego classica który miał 28 cm była to spora różnica) dzięki czemu karty można zmieścić bez problemu do każdej obudowy komputerowej.

Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C Rev 0.1 oraz Gravis Ultrasound Classic – porównanie

Co do innych różnic Model  Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C posiada  cztery sloty na pamięć w postaci  128 Kb modułów pamięci  din identycznych jak w przypadku swojego pierwowzoru karty Gravis Ultrasound Classic.

Oryginalny Classic posiada osiem gniazd na pamięć i  z tego co się dowiedziałem w wersji podstawowej  był wyposażony w 256 Kb pamięci czyli z ośmiu gniazd sześć było wolnych i każdy użytkownik w miarę potrzeb mógł rozbudować dostępną pamięć dodając kolejne kostki pamięci   aż do 1024 Kb.

Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C gniazda pamięci w lewym górnym rogu – przy 4 kościach karta ma na pokładzie 512 kb ramu brązowe gniazdo widoczne poniżej pozwala na dodanie dodatkowego ramu.

Primax SoundStorm Wave SOUND-M16C Rev 0.1


  Primax SoundStorm Wave SOUND-M16B oprócz zmniejszenia ilości   interfejsów do podłączania napędów o jeden   ma standardowo 512 Kb pamięci wbudowane na stałe w  płytę w postaci jednej  kości pamięci widocznej w prawym dolnym rogu zdjęcia, posiada również wolne gniazdo na dodatkowy ram

Karty po podłączeniu do komputera instaluje się w dosie narzędziem konfiguracyjnym które nie tylko testuje dostępność przerwań , kanałów DMA czy  zakresów ale i  przeprowadza test pamięci ram na karcie.

Po wybraniu zakładki other test (inne testy) możemy dokonać sprawdzenia dostępnej dla karty pamięci:

Testowanie pamięci karty jak widać karta ma na pokładzie 512 kb ramu :

Po teście program zgłasza wynik w naszym przypadku jest to wynik pozytywny 🙂


Obie karty mają możliwość rozbudowy pamięci Ram jak widać na zdjęciach każda ma dodatkowe  wolne gniazdo za pomocą którego zwiększyć można maksymalną pamięć karty do 1024 Kb.

Jest to już inny typ pamięci niż w oryginalnym Gravisie i przez pewien  czas zastanawiałem się skąd zdobyć ten typ kości pamięci  dopóty dopóki nie doczytałem w internecie że bywa ona określana  jako pamięć typu video.

To doprowadziło do rozwiązania tego problemu gdyż komputerami zajmuję się od lat i mam jeszcze w pamięci zdarzenie  kiedy odwiedzałem giełdę komputerową w Łodzi(  wtedy jeszcze na ulicy Miedzianej – to była giełda – to były czasy !!!)  w poszukiwaniu dodatkowej pamięci video dla pierwszej mojej karty graficznej jaką była karta graficzna S3  Trio  64V.

Przez całe lata zabawy z komputerami kiedy jeszcze nie pracowałem czyli w szkole podstawowej czy w liceum  zasadą w moim przypadku raczej koniecznością   było to że żeby zakupić coś nowszego musiałem najpierw sprzedać starszy sprzęt komputerowy.  Ze względy na ceny sprzętu komputerowego a także na szczupłość środków wynikających z kieszonkowego oraz niewielkich pieniędzy z pracy dorywczych nie było innej możliwości zdobycia niczego nowego jak poprzedzić to sprzedażą innego sprzętu.

Jedną  z niewielu rzeczy związanych z komputerami  której nigdy się z sentymentu się  nie pozbyłem była właśnie  moja  pierwsza karta graficzna S3 Trio.

  Karty ta  w formie widocznej na zdjęciu poniżej stanowi swoistą ozdobę mojego regału z płytami i częściami komputerowymi.

Więc kiedy przy   poszukiwaniu dodatkowej pamięci do kart Primaxa doczytałem się że do jego rozbudowy potrzebna jest „video type memory” – pamięć typu video postanowiłem, przyjrzeć się bliżej dawno zapomnianej karcie S3 Trio.

Otóż pamięci widoczne w górnej części karty, moduły których usilnie szukałem kiedyś na łódzkiej giełdzie komputerowej to dokładnie to same pamięci które są potrzebne żeby zwiększyć dostępną dla obu Primaxów ilość ramu.

Moduł pamięci po wyjęciu ze slota

Ilość kości pamięci wyciągniętych z karty S3 Trio starczyła akurat na „zasilenie” oby Primaxów:

Teraz po dołączeniu kości  do kart Primaxa   test pamięci wykrywa dostępny dla karty ram o wielkości aż 1024 KB !!!

Wniosek chyba z tego taki że nigdy nie należy pozbywać się lekkomyślnie starszego sprzętu komputerowego bo nawet po wielu latach może on tchnąć nowe życie w inne komponenty w sytuacji w której nigdy byśmy się tego nie spodziewali.

Cdn …


FAQ: Gravis Ultrasound („GUS”) FAQ v1.56 FAQ: Gravis Ultrasound („GUS”) FAQ v1.56 – kto czyta nie błądzi – kompletna lista FAQ na temat Gusa

Sterowniki i oprogramowanie oraz wiedza (drivers and software )

gravisultrasound.org – Nie tylko sterowniki i oprogramowanie ale całe kompendium wiedzy na temat GUSA oraz jego klonów

Gravis Ultrasound Archives -sterowniki i kompendium wiedzy Gravis Ultrasound Archives -sterowniki i kompendium wiedzy na temat Gravisa – bardzo polecam !!! -również lista gier „kompatybilnych” z Gusem.

Gravis Ultrasound Museum Muzeum historii Gusa, sterowniki , pliki , wiedza

Мощные звуковые карты – Gravis UltraSound (GUS) rosyjska strona o Gravisach

Ode to the Gravis Ultrasound Kolejna ciekawa strona o Gravisie.

New Reveal Multimedia Products Based On AMD InterWave Audio ProcessorINTERNET WAYBACK MACHINE  !!!

Poniżej linki do stron dotyczących Gravisa „wyciągnięte” z archiwum Internet Wayback Machine

Wavetable Sound Cards Comparative Review
Primax SoundStorm Wavetable Card 16bit

Advanced Gravis’ New PnP Sound Cards Use the AMD Interwave Chip to Deliver Wavetable Sound at Reduced Price

Advanced Gravis Introduces The UltraSound ACE

Advanced Gravis Ships UltraSound MAX

Quality wavetable sound with the convenience of Windows ’95™ PnP

Begin jamming with the Gravis MIDI Adapter

What has the Press been saying…?

Frequently Asked Questions.

ExpertColor MED3201: AMD InterWave 32 PnPGravis Ultrasound classic

 

Tak gra Gravis Ultrasound !!!Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna  lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů”  🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide  – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku  w komputerach.

Hardware Museum  Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe    Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s