Yamaha DB50XG

Yamaha DB50XG

Yamaha DB50XG

Yamaha DB50XG

OPIS:

676 on board fully programmable sounds.
21 on board fully programmable drum kits.
Full pitch envelope staging.
Dynamic panning control of all 3 effects sends.
3 on board independent 24 bit DSP processors.
18 bit delta sigma DA converters with total dynamic range of 96Db.
64 different effects types.
Up to 16 parameters per effect.
3 band fully parametric EQ.
5 band graphic equalization.
Full ADSR envelope stage.
Harmonic content parameter on all sounds.
Guitar AMP simulation modes.
On board 16 bit 12 Mhz CPU. 256 kb on board DSP RAM.
32 kb on board voice program memory (DRAM).
Independent quartz crystal timer.
Total surface mount technology.

Karty córki to urządzenia które  podłączane   do konektora midi  karty dźwiękowej ( tzw wave blaster connector 26 pinowe  pinowe złącze na płycie PCB karty )  pozwalały na rozszerzenie możliwości na polu syntezy midi o syntezę wavetable  (rzadziej syntezę Fm), jeśli posiadana karta takiej nie oferowała lub jeśli ktoś nie był zadowolony z jakości próbek dźwiękowych zapisanych w pamięci jego karty na użycie w ich miejscu próbek oraz syntezatora  zapisanych w pamięci karty córki.
Dla osób nie znających tematu karty córki (tzw daughter boards ) to specjalne karty rozszerzające możliwości karty dźwiękowej o syntezę midi. Mają formę dodatkowych modułów dołączanych do specjalnego 26 pinowego (waveblaster conector) złącza na karcie dźwiękowej. Poniżej wygląd konektora midi (waveblaster connector) na przykładowej karcie.

W dzisiejszych czasach kiedy ścieżki dźwiękowe w grach są w formatach audio a większość muzyki jest dostępna m postaci mp3 lub zapisana w wysokiej jakości za pomocą bezstratnych kodeków sam standard midi nie jest już tak popularny jak kiedyś co oczywiście wcale nie znaczy że przestał on istnieć lub został zapomniany.

W czasach swej świetności większość gier posiadała ścieżki dźwiękowe w standardzie midi a jakość syntezy midi jaką dysponowała karta muzyczna miała olbrzymie znaczenie co do tego co faktycznie usłyszymy w głośnikach komputera.

Pierwsze karty dźwiękowe dysponowały wyłącznie syntezą AM która nie była tak naprawdę wiele lepsza od tego co można było wcześniej usłyszeć z tzw pc-speakera czyli mówiąc krótko głośnika systemowego.

Ponieważ nie każdy sięga pamięcią na tyle daleko śpieszę z wyjaśnieniem że jeszcze wcale nie tak dawno temu wszystko co można było usłyszeć jako muzykę z komputera pochodziło z głośnika systemowego który dzisiaj jest z reguły odpowiedzialny prawie wyłącznie za pisk potwierdzający sprawdzenie stanu płyty głównej przy starcie komputera.

Trudno sobie to może dzisiaj wyobrazić ale to właśnie głośniczek systemowy był do momentu kiedy pojawiły się rozwiązana typu covox czy właściwe karty muzyczne odpowiedzialny za efekty dźwiękowe w komputerze.

Wyglądało to a właściwie słyszało się to tak : ))))))

Jeszcze lepiej prześledzić to na podstawie tej prezentacji która za pomocą niezapomnianego intro z gry Secret of Monkey Island 🙂

Po syntezie AM pojawiła się jej znacznie ulepszona wersja synteza FM ale tak naprawdę rewolucje w syntezie dźwięków midi pojawiła się w momencie gdy na kartach dźwiękowych zaczęto montować pamięć do w której wpisywane były wysokiej jakości próbki realnych brzmień instrumentów za pomocą których odtwarzana była na karcie muzyka tzw. metoda wavetable .

Krótki opis metody syntezy ich powstania i rozwoju w linku poniżej:

Synteza dźwięku – Synteza dźwięku opis/ metody/różnice

Synteza wavetable za pomocą próbek tzw sampli realnych instrumentów zapisanych w pamięci rom karty dawała możliwość uzyskania najpełniejszego zbliżonego do realnego brzmienia dźwięku. Poza tym zwalniała procesor komputera z obowiązku syntezy dźwięku- całość operacji była w tym przypadku przeprowadzana przez kartę.

W momencie pojawianie się tej możliwości syntezy większość kart była standardowo wyposażona wyłącznie w syntezę FM , dość szybko jednak pojawiło się wprowadzone pierwotnie przez firmę Creative ciekawe rozwiązanie polegające montowania na kartach dźwiękowych tzw waveblaster connector dodatkowego 26 pinowego złącza do którego można było dołączać specjalne karty rozszerzeń tzw daughter boards – karty midi będące osobnymi syntezatorami midi z własnymi próbkami dźwiękowymi.

Rozwiązanie to upowszechniło się niezwykle szybko i już w niedługi czas potem większość producentów kart dźwiękowych zaczęła montować konektory midi na swoich kartach dając użytkownikom swobodny wybór co do rodzaju syntezy midi oraz karty midi która chcą wybrać.

Czasami mamy też do czynienia z kartami w płytkę których po prostu wbudowano taki syntezator na stałe dodając też konektor midi dzięki czemu można dokonać wyboru w zależności od tego z jakiego rozwiązania chcemy korzystać.

Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest to że karty córki nie wymagają do działania żadnych sterowników , po prostu podłącza się daną kartę do złącza midi na karcie dźwiękowej (oczywiście przy wyłączonym komputerze) i w ustawieniach audio systemu w części midi wybiera się z reguły zewnętrzny port midi. To wystarczy aby od tego momentu dźwięki midi były przetwarzane przez kartę córkę bez udziału procesora komputera czy karty dźwiękowej.

Kiedyś ze względu na słabą jakość implementowanej w kartach dźwiękowych syntezy FM urządzenia bardzo popularne, obecnie występują raczej  sporadycznie i niektóre ich modele są bardzo trudne (czytaj kosztowne) do zdobycia.

To co jest ważne przy kartach córkach to fakt że nie potrzebne jest do ich poprawnego działania żadne dodatkowe oprogramowanie czy sterowniki, kartę po prostu podłącza się do konektora midi na karcie dźwiękowej która takowy posiada  (przy wyłączonym komputerze oczywiście) i w ustawieniach midi wybiera się  zewnętrzny port midi.

Ustawienia w zakładce midi dla karty Turtle Beach Santa Cruz  przy zamontowanej karcie midi- wybór zewnętrznego urządzenia  Santa Cruz External Midi to właśnie wybór karty córki jako syntezatora midi.

Prezentowana powyżej karta Yamaha DB50XG to jedno z najlepszych dostępnych urządzeń tego typu której w moim przekonaniu  jakością dorównać mogą jedynie karty Rolanda.  Kiedy przyjrzeć się specyfikacji karty to widać jasno że tak naprawdę DB50Xg jest tak  naprawdę  tożsama z inna  kartą Yamahy chodzi mianowicie o  SW60xg z pominięciem oczywiście wejść/wyjść dźwiekowych SW60XG.

Karta Yamaha SW60XG  oraz karta córka Yamaha  DB50XG

Yamaha SW60XG + Yamaha DB50xg

Jako że karta Yamaha SW60X była kartą na szynę   isa, która to  w pewnym momencie została zastąpiona całkowicie przez PCI i wiele nowszych płyt głównych pozbawionych było tej magistrali  DB50XG to idealne rozwiązanie dla tych którzy chcą przenieść standard dźwięku Yamahy do nowszego sprzętu.

Nie da się oczywiście nie zauważyć, co nie jest oczywiście może najważniejsze ale warte podkreślenia, że DB50XG jest jedną z większych rozmiarowo kart córek i zanim się do niej przymierzymy warto dokładnie obejrzeć sobie kartę dźwiękową na którą planujemy ją założyć aby zawczasu przekonać się czy będzie to w ogóle możliwe. Może się tak zdarzyć w wielu przypadkach że ze względu na wielkość Yamahy na drodze w poprawnym jej zainstalowaniu staną poszczególne komponenty karty.  Możliwe jest oczywiście wykonanie odpowiedniego modułu będącego niejako przedłużeniem konektora karty podwyższającego punk montowania na tyle że możliwe jest jej bezproblemowe założenie na kartę. Co bardziej zaawansowani użytkownicy budowali nawet wyprowadzenie które pozwalało zamontować kartę córkę na osobnym module z własnym zasilaniem z dala od innych komponentów komputera.

Połączenie  z dobrą kartą muzyczną taką jak na przykład Turtle Beach Santa Cruz lub Turtle Beach Pinnacle :

Turtle Beach Santa Cruz + Yamaha db50xg

Turtle Beach Pinnacle+db50xg

Turtle Beach Pinnacle+db50xg

było marzeniem muzycznym większości bardziej zaawansowanych użytkowników PC oraz muzyków komputerowych.

Nie jest żadnym problemem używanie karty DB50XG w dosie o ile sama  karta dźwiękowa na której jest zamontowana działa w tym systemie.

Kompendium wiedzy oraz ciekawe linki  dotyczące Yamahy:

Yamaha Zone

DB50XG – db50faq

Yamaha DB50XG -zestawienie

XG – songs – db50xg

Yamaha Support

WAVETABLES Daughter Board

Yamaha Sound Daughter Board Owner’s Manual DB50XG

Yamaha DB50-XG 1/4 inch output mod

Yamaha oprócz DB50XG stworzyła jeszcze inne karty córki o bardzo podobnych parametrach dźwięku (oprócz Yamaha OPL4-ML ) :

Yamaha DB51XG
Yamaha DB60XG
Yamaha OPL4-ML

Istnieje również oemowa wersja karty Yamaha DB60XG  wyprodukowana przez firmę   NEC która jest praktycznie idealną kopią oryginału :

NEC XR385 klon Yamahy DB60XG

NEC XR385 klon Yamahy DB60XG

Karta NEC XR385  na moje ucho prawie  identyczna brzmieniowo w stosunku do DB50xg  i  co trzeba podkreślić  dużo łatwiej dostępna do zdobycia.

Yamaha DB5oXG oraz oemowa wersja karty Yamaha DB60XG  karta NEC XR385

Yamaha DB5oXG oraz oemowa wersja karty Yamaha DB60XG karta NEC XR385


Istnieje również możliwość wykorzystania DB50XG jako modułu zewnętrznego , jak tego dokonać ? – polecam lekturę tej strony

Make a Yamaha Synth for less than £25.00
Najlepszym edytorem który pozwoli nam wydobyć 100 % możliwości z karty Yamahy jest oczywiście program xgedit w wersji normalnej lub w w rozszerzonej wersji gold:


Polecam bardzo ciekawy artykuł o możliwościach syntezy XG Yamahy pod linkiem poniżej :

Creative Synthesis with Yamaha XG


Sound Card Recordings – Porównanie brzmienia syntezatorów różnych karty dźwiekowych

Jedna z najlepszych stron na której możemy porównać brzmienie syntezatorów różnych kart dźwiękowych – owoc naprawdę ciężkiej pracy twórcy strony –

wykonanie tylu różnych nagrań, ich obróbka i umieszczenie na stronie – ogólnie czapki z głów !!!.

wavetable.nl

Kolejne strona z bardzo ciekawym zestawieniem brzmienia różnych syntezatorów na wybranych utworach – pliki do ściągnięcia !!!


Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů” 🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku w komputerach.

Hardware Museum Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!


Jak zawsze w takich przypadkach tysiąc słów nie jest w stanie wyrazić przyjemności słuchania dźwięków XG Yamahy to trzeba usłyszeć:

_

_

_

_

_

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s