Yamaha Sound Edge SW20-PC

Yamaha Sound Edge SW20-PC

 

Yamaha Sound Edge SW20-PC

Yamaha Sound Edge SW20-PC

Poprzedniczka YAMAHY SW60XG  przeznaczona oczywiście na szynę ISA karta Yamaha Sound Edge SW20-PC, pierwsze poważne wejście firmy Yamaha na  komputerowy rynek  multimedialny.

Trudno sobie nawet dzisiaj wyobrazić czym było posiadanie karty dźwiękowej  o takich możliwościach na polu audio , syntezy midi, nagrywania  dźwieku posiadającej dodatkowo j własny procesor dsp   w dobie  komputerów 286, kiedy  sprzęt klasy 486 był marzeniem wielu komputerowych pasjonatów a większosć pracy z komputerem wykonywało się w dosie.

Jest to prawdziwy kombajn muzyczny wyposażony we własny procesor dsp który daje możliwość nakładania na dźwięk na wejściu i na wyjściu kilkunastu różnych efektów ,  2 megabajtowy rom  na próbki dźwiękowe odpowiadający  za syntezę midi w technologii wavetable , posiadający dodatkowo   wzmacniacz toru audio 4watt dołączany do karty własny specjalny mikrofon oraz bogate oprogramowanie do pracy i do zabawy z dźwiękiem.

Specyfikacja:

Moduł syntezatora: Yamaha OPL4 YMF278B-F 128 instrumentów , 8 zestawów perkusyjnych

Polifonia: 24 głosowa (synteza AWM) 20 głosowa (synteza FM)

Maksymalna ilość różnych barw : 16

Pamięć ROM (awm) 2mb

Pamieć Ram 128kb

Kompatybilna z Sound Blasterem Pro oraz Windows sound system

Częstotliwość próbkowania 5.51- 48 kHz

Procesor DSP YSS205-F (echo, surround, voice control, Key control)

Jak widać na załączonych obrazkach karta po instalacji (najpierw instaluje się sterowniki w dosie potem w windowsie) nie pojawia się wcale w menu urządzeń,  pojawia się natomiast  w zakładce właściwości multimediów.

Tam też można dokonywać zmian konfiguracji karty przypisując do niej odpowiednie przerwania zakres działania  czy kanały dma.

Karta specyficzna również ze względu na fakt o którym doczytałem się na różnych forach internetowych i potwierdziłem empirycznie, dużych kłopotów z działaniem w komputerach szybszych niż 286-486.
W szybszych systemach (szybszych to znaczy powyżej 486 ) karta jest, nie jest to określenie fachowe czy profesjonalne „speed sensitive” tak jakby prędkość pracy komputera odbijała się negatywnie na pracy i zakłóceniach które pojawiają się przy odtwarzaniu przez kartę dźwięku jak i wpływały negatywnie na niewłaściwe działanie procesora dsp umieszczonego na karcie

Jak się również doczytałem niektóre nowsze czipsety płyt głównych działały na zakresach czy poleceniach do których odwoływały się pewne funkcje wykorzystywane prze procesor dsp karty co wprowadza dużą ilość zakłóceń do toru audio karty.

Nie oznacza to oczywiście że karty nie da się poprawnie zainstalować , wymaga to oczywiście sporej cierpliwości oraz wielu restartów komputera jak i konieczności dokładnego wczytania się w manual karty , najlepiej operację tą wykonać narzędziem konfiguracyjnym uruchamianym w dosie.

Przy tym urządzeniu  ówczesna konkurencja nie miała za wiele do powiedzenia, karta która oprócz doskonałych walorów audio oraz midi służyć mogła do nagrywania dźwięku, świetnie radziła sobie w grach , działała zarówno w Windowsie jak  i dosie   oraz dzięki bogatemu oprogramowaniu do nadawała się świetnie do  zabaw multimedialnych .


Yamaha Sound Edge SW20-PC

Yamaha Sound Edge SW20-PC+Yamaha SW60XGSTEROWNIKI
ORYGINALNE OBRAZY 4 DYSKIETEK INSTALACYJNYCH YAMAHY
 

http://depositfiles.com/files/qgf774p8t

http://depositfiles.com/files/l0syy80ny

http://depositfiles.com/files/jo2dtr8m0

http://depositfiles.com/files/as16t6b81

Link do ciekawego testu kart muzycznych porównujących SW20-PC , Turtle Beach Tropez oraz AWE32

SOUNDCARDS SUPERTEST

Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna  lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů”  🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide  – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku  w komputerach.

Hardware Museum  Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe    Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s