Terratec Audiosystem EWS 64XL

Terratec Audiosystem  EWS 64XL

Jeden z filarów mojej kolekcji karty Terratec Audiosystem EWS64 (1.2) oraz Terratec EWS 64 wersja XL (1.0)  doskonałe, przeznaczone na złącze ISA,  karty muzyczne,  jednego z najlepszych  producentów  kart dźwiękowych niemieckiej  firmy Terratec . Teratec EWS64 to karta-sampler  której pojawienie na ryku audio pc było małą rewolucją. Trudno w jednym zdaniu ,wyliczyć uczciwie, wszystkie przewagi jakie posiadała ta karta w momencie gdzy się pojawiła na rynku w stosunku do kart konkurencji.

Terratec EWS oprócz tego że posiadał syntezator z  64 głosową polifonią z 4 mb bankiem próbek  dźwiękowych , własny procesor dsp Dreams SAM 9407 ,  miał możliwość rozbudowy dostępnej pamięci do aż 64 megabajtów co czyniło go właściwie królem wśród samplerów z których najbardziej zaawansowane posiadały możliwość obsługi maksymalnie 32 mega pamięci, dodatkowo producent postanowił wyposażyć go w zewnętrzne wyprowadzenie wyjść/wejść w postaci dołączanego do karty modułu montowanego w zatoce cd/dvd tzw mini wave panel.

Moduł zewnętrzny karty posiada szereg wejść/wyjsc:  midi 1x MIDI in, 1x MIDI out jak i audio 2x RCA out , TOS-Link, SPDIF IN/OUT oraz wyjście słuchawkowe.

Terratec EWS64 XL oraz panel zewnętrzny.

Karta w komplecie z zewnętrznym panelem Mini wave montowanym w zatoce  cd/dvd z kartą córką i 8 mb ram  wersja kompletna boxowa

Moduł zewnętrzny karty   nie tylko był kwintesencją funkcjonalności, zwalniając użytkownika od niezręcznych operacji podłącznia okablowania za komputerem, dawał również możliwość dodania dodatkowego modułu midi a co najważniejsze pozwałał też przez wyprowadzenie wyjść/wejść na zewnątrz aby zmniejszyć wpływ jaki na jakość dźwięku miałyby inne urządzenia w komputerze.
Posiadam obecnie dwie takie karty,  jedna w wersji podstawowej  bez  dodatkowego panelu (wersja 1.2 ),  druga kompletna z panelem, wersja boxowa (wersja 1.0) w oryginalnym opakowaniu z sterownikami , manualem i instrukcją.

Nadmienię tutaj że karty między wersjami  delikatnie się od siebie konstukcyjnie różnią, chodzi na przykład  o rozmieszczenie poszczególnych elementów  elektroniki na płytkach kart , karty zbudowane są  na tych  samych układach  głównym oraz na tym samym układzie syntezatora różnią się one jednak wersjami tychże układów . W wersj wyższej (1.2)  gniazda do podłącznia panelu dodatkowego na karcie  są już zorientowane   można je podłączyć tylko w jedną stronę.

Osobiście posiadając sporą ilość kart różnych producentów  niezwykle cenię sobie wszystkie posiadane karty Terrateca z uwagi na doskonałą jakość audio i midi jaką oferują ,  świetne oprogramowanie, przejrzysty interfejs użytkownika  , kompatybilność oraz  stabilność pracy.   Muszę od razu zaznaczyć   że jest to jedna z najlepszych, najlepiej grających, najbardziej funkcjonalnych kart muzycznych którą posiadam, urządzenie o olbrzymich możliwościach na polu nagrywania dźwięku oraz syntezy midi zbudowane na doskonałym układzie dźwiękowym  Crystal Sound CS4232.
Cały powyższy wpis to prawdziwa symfonia pochwalna ale tej karcie naprawdę się ona należy.

Karta najlepiej sprawuje się w systemie win98 ,podobno możliwe jest zainstalowanie nawet czterech takich kart w jednym komputerze i wszystkie one będą korzystać z tego samego przerwania na jakim zainstalowano pierwszą kartę bez konfliktów sprzętowych.

Po  instalacji  w panlelu menadżera urządzeń pojawia się 6 urządzeń :

Terratec EWS64xl codec,

Terratec EWS64xl Control Port

Terratec EWS64xl Game Port

Terratec EWS64xl Digital Control

 Terratec EWS64xl Midi 

2  gra tylko wtedy gdy do panelu dołączona jest karta córka

  Terratec EWS64xl Synthesizer – syntezator

Wygląd panelu  sterowania karty :

Panel FX karty :

Program do wczytywania próbek dżwiękowych do pamięci :

Rozszerzona wersja panelu sterowania (    pobrana ze strony  www.studio4all.de )

Istnieje kilka odmian tej karty:

  1. Terratec AudioSystem EWS64 L
  2. Terratec AudioSystem EWS64 X L
  3. Terratec AudioSystem EWS64 XXL
  4. Terratec AudioSystem EWS64 S

W zależności od zamiarów i potrzeb kupującego mógł on kupić samą kartę, kartę z dodatkowym , dołączanym mniejszym modułem   wyjść / wejść (digital extension module), kartę z panelem mini wave , wersja EWS64S posiadała  złącze dla dodatkowego modułu radiowego ale nie posiada gniazda do podłączenia dodatkowego panelu.

Istnieje również wersja karty w której  standardowy moduł mini wave został zastąpiony unikalnym syntezatorem Waldorf Microwave XT. ( Terratec AudioSystem EWS64 XXL)

Terratec Audio System Waldorf microWAVE PC Synthesizer

Ważna uwaga !!!

Standardowo po instalacji karty do jej pamięci nie ładują się żadne biblioteki dźwięku tak że urządzenie midi jest ciche i nie gra , można to oczywiście zmienić tak  aby ze startem systemu wgrywały się do pamięci domyślne sample.

Jako że karta jest naprawdę zaawansowana i oferuje naprawdę rozległe możliwości jest też przy tym zasobożerna  jej projektanci zdawali sobie sprawę z problemów  technicznych jakie mogą wyniknąć w trakcie użytkowania karty. Postanowili więc aby zaoszczędzić na kosztach pomocy technicznej udzielić użytkownikom cennej rady która właściwie rozwiązuje jakieś 90 % problemów związanych z instalowaniem i użytkowaniem karty.

Tę złotą zasadę postanowili umieścić na samej  karcie  w miejscu w którym na pewno nie zostanie przeoczona  i muszę przyznać jest to najcenniejsza rada jaką można uzyskać od pomocy technicznej.

Ma ona postać wyrażenia  umieszczonego na płytce pcb karty w postaci  cytuję „Please RTFM !”  co można przetłumaczyć Proszę czytać pieprz**y manual ! – zaiste jest to złota rada i symbol dużego poczucia humoru twórców karty.

Krótka specyfikacja karty:

Szyna 16 bit  ISA

Układ główny Crystal Sound CS4232

Wavetable Synth / Sampler: 6MB RAM dostarczane z możliwością rozszerzenia do 64MB.

64-głosowa polifonia.

Zgodność z SoundBlaster, SoundBlaster Pro i Adlib

Układ DSP      DREAM SAM 9407
Efekty: Reverb, Chorus, 4-pasmowy i 2-band EQ, pozycjonowanie dźwięku 3D. Dostępne dla wszystkich źródeł dźwięku.
Wejście mikrofonowe: (elektretowy lub dynamiczny)
Częstotliwość próbkowania 48 kHz-5kHz.

Midi  GS/GM/MT32

MPU-401 zgodne z Roland
Nagrywanie dźwięku: Jednoczesne pełny-duplex (stereo) i odtwarzania do 8 kanałów stereo

Dokładniejszy opis :

Wavetable Synth/Sampler: 6Mb RAM supplied, expandable to 64Mb.
Up to 64-voice polyphony.
Sampler features (not available in review model): 24dB/octave filter, 3 EGs, 2 LFOs per voice.
Effects: Reverb, Chorus, 4-band and 2-band EQ, 3D sound positioning. Available for all audio sources.
Mic In: Wired for stereo mic (electret or dynamic). No phantom power.
Line In 1: 8/16-bit consumer A/D, 5kHz-48kHz sampling rate.
Line In 2: 18-bit high-quality A/D, 32/44.1/48kHz sampling rate.
Line Outs: 2, both driven from separate 18-bit D/A converters.
Audio Recording: Simultaneous, extended full-duplex recording (stereo) and playback of up to 8 stereo channels, internally mixed down to a single stereo output.
S/PDIF digital I/O: optical or coaxial in, two coaxial outs.
MPU401-compatible MIDI I/O: 2 external Ins, 2 external Outs (one connected to internal synth, other to WaveBlaster daughterboard socket).

Funkcjonalnie kartę porównać można jedynie do innej posiadanej przeze mnie  karty jaką jest  Guillemot Maxi Sound Home Studio PRO64.  Doskonała pozbawiona szumów jakość toru audio, doskonały układ karty  który sprawia że obciążenie przetwarzaniem dźwięku  nie rzutuje na pracę procesora, olbrzymie możliwości na polu midi oraz wysoka funkcjonalność zewnętrznego panelu sprawiała, że była to jedna z najchętniej wybieranych kart do zastosowań amatorskiego oraz  profesjonalnego nagrywania dźwięku oraz tworzenia plików midi.

Karta sporadyczne pojawia się na niemieckim ebayu z reguły  za spore pieniądze,  nic w tym jednak  dziwnego, mimo upływu wielu lat od powstania wciąż  jest to produkt markowy o dużych możliwościach  i nikt nie pozbywa się go raczej za przysłowiowe 1 euro . Mimo tego jest to doskonały zakup dla każdego komu marzy się retro komputer z retro kartą dźwiękową do gier , zastosowań audio oraz midi.

 Duża kolekcja banków dźwiękowych dla karty Terrateca w poniższych linkach:     (soundbanks)

 

http://www.megatrade.ru/English/Guillemot_Support.html
oraz
http://www.yrttimaa.net/94b.html

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s