Yamaha SW60XG

Yamaha

yamaha


Yamaha SW60XG

Yamaha SW60XG  nie jest typową  karta dźwiękową ,  nie posiada toru audio, jest to sprzętowy syntezator midi , bazujący na syntezie AMW2, wykorzystując do generowania dźwięku 18bitowe przetworniki DAC, pracujący w standardzie xg.

Oprócz karty ISA firma Yamaha wypuściła także    wcześniej na rynek jej  pierwowzór  w postacie  karty córki o nazwie  Yamaha DB50XG .

karta córka (daughterboard -) – Yamaha DB50XG

Yamaha DB50xg

Yamaha DB50XG + Yamaha SW60XG

Yamaha SW60XG + Yamaha DB50xg
Większość tego typu rozwiązań była wcześniej realizowana właśnie za pomocą kart córek (daughter board) dołączanych do 26 pinowego konektora wavetable karty dźwiękowej. Tak było właśnie z pokazaną powyżej kartą córką yamahy DB50xg która pojawiła się jako pierwsza a następcą której  była właśnie SW60XG, karta niezależna oparta na szynie ISA.
Jeśli ktoś posiadał dobrą kartę dźwiękową bez konektora wavetable to dokupywał Yamahę SW60XG i robił sobie studio do home recordingu,  jesli korzystał z zintegrowanego z płytą układu dźwiękowego lub na przykład miał kłopoty z prawidłowym ustawieniem przerwań, z reguły brakiem ich dostatecznej ilości (karta nie okupuje żadnego z przerwań ani kanału dma ), było to dla niego rozwiązanie idealne .

Karty córki montowane na kartach dźwiękowych siłą rzeczy  używają toru audio swojego „żywiciela” co, jeśli dana karta nie posiadała odpowiednich parametrów, przekładało się na jakość brzmienia plików midi.

Niezależne źródło jakim jest osobna karta było tych minusów pozbawione co najważniejsze jest to karta wysoce programowalna, współpracując z dodawanym do niej oprogramowaniem yamahy xgedit oraz z wieloma innymi programami do tworzenia midi.

Karta jest zbudowana na  identycznych  modułach  dźwiękowych  jak znane syntezatory Yamaha QS300, czy też CS1X ,posiada 18-bitowy DAC, trzy niezależne 24 bitowe procesory DSP, 32 głosową polifonię,zestaw 676 instrumentów oraz 21 zestawów perkusyjnych , 4 megową pamieć rom z zapisanymi w niej 18 bitowymi próbkami ,trzy podstawowe efekty Reverb – (11 rodzajów)
Chorusa – (11 rodzajów) i Variation – (42 rodzajów), świetnie współpracuje z programem xgedit  czy xg gold yamahy który jest prawdziwym kombajnem od obróbki midi.  Do karty można  podłączyć  mikrofon lub   gitarę działa wtedy w czasie rzeczywistym jako wysokiej klasy  procesor efektów.

Co najważniejsze, jak wspomniałem już powyżej, karta nie okupuje żadnego z dostępnych w komputerze przerwań ani kanałów DMA,  zadowala się wyłącznie adresem jednego, wybranego przez użytkownika  portu, i nie koliduje w żaden sposób z innymi urządzeniami w komputerze. Fakt ten współczesnym  użytkownikom komputerów zwłaszcza w obecnej  dobie systemów i urządzeń plug&play oraz usb może nie przemawiać specjalnie do wyobraźni ale w czasach systemów typu win95 oraz win98 miał znaczenie kolosalne.

Ogółnie mówiąc komputer dysponuje skończoną ilością dostępnych przerwań z których cześć rezerwuje sobie system a pozostała część jest dostępna dla urządzeń podłączanych do komputera.

Odwiecznym problemem w starszych komputerach i systemach był chroniczny brak dostępnych przerwań oraz konflikty sprzętowe różnych urządzeń próbujących okupywać to samo przerwanie.

Zmuszało to użytkownika do żonglerki przerwaniami , wyłącznia niektórych urządzeń i portów , sztywnego przypisywania przerwań do urządzeń w biosie , walki z sytuacjami w których określone urządzenia upierały się działać poprawnie tylko na wybranych przerwaniach.

Późniejsze systemy i sprzet potrafiły już działać w trybie współdzielenia kiedy dwa różne urządzenia potrafiły korzystać z różnych zakresów w obrębie jednego przerwania.

Na etapie Yamahy nie było takiej możliwości więc karta z takimi mozliwościami nie korzystająca z zasobów komputera to było prawdziwe błogosławieństwo dla użytkownika zaoszczędzające mu mnóstwo trudu.

Specyfikacja:

Tone Generation : Yamaha – Exclusive AWM 2 Wave Table Synthesis.
Polyphony : Maximum 32 notes.
Parts : 16 Parts (Dynamic Voice Allocation).
Voice ROM : 4 Megabytes.
Number of Voices :
Total: 676 voices, 21 drum kits XG: 480 melody voices, 11 drum kits; compatible with General MIDI Level 1 and XG. TG300B: 579 melody voices, 10 drum kits.
Effects :
3 times 24 bit parallel DSP – Reverb-11 types; Chorus-11 types; Variation-42 types.
Hardware Required :
PC compatible computer with 1 free ISA slot.
SoundBlaster card required for wave audio playback.
Connector : ISA bus (16bit) edge connector.
OUTPUT Stereo mini jack
LINE IN Stereo mini jack
MIC IN Mono mini jack
CD-ROM Connector Panasonic, MITSUMI
Dimensions (W × D × H) 107 × 224 × 22mm (4-1/4” × 8-7/8” × 7/8”)
Weight 130g (4-2/3 oz.)

a po naszemu :

676 w pełni programowalnych instrumentów
21 w pełni programowalnych zestawów perkusyjnych
3 niezależne 24-bitowe procesory DSP.
Dodatkowe procesor audio.
64 typów efektów, z możliwością rozwiązania dla każdego kanału MIDI.
Możliwość używania do 16 parametrów efektu.
3-pasmowy korektor parametryczny.
5-pasmowy korektor graficzny.
24dB Filtr na oktawę.
32-głosowa   polifonia.
4 MB pamięci ROM.

Na karcie znajduje się bank próbek dźwiękowych o bardzo wysokiej jakości o pojemności 4 mb (18 bitowe próbki ) zważywszy, że ówczesne karty posiadały nie więcej jak 1 maksymalnie 2 mb bardzo różnej niekoedy jakości było to bardzo dużo.

Poza tym jak powiedział ktoś  mądry dawno temu „nieważne ile masz dostępnej pamięci tylko co potrafisz  za nią zrobić.”

W  przypadku Yamahy można zrobić naprawdę dużo, program xg edit dołączony do karty pozwala na edycję niemalże każdego parametru z szerokiego wachlarza dostępnego dla syntezatora SW60-xg co przekładało się potem na bardzo zaawansowane produkcje tworzone pod tą kartę .
Jako że posiadam różne karty muzyczne, kilka podobnych syntezatorów oraz kilka kart córek mogę śmiało stwierdzić że oprócz Yamahy SW1000-XG) żadna karta brzmieniowo nawet się do niej nie zbliża.

Karta na owe czasy kosztowała około 150 funtów, dodatkowe 25 należało zapłacić za program xgedit – było to na nasze warunki bardzo dużo pieniędzy jednak rozwiązania innych producentów jak na przykład Roland Sound Canvas – w postaci osobnego modułu sprzętowego podłaczanego do komputera przez interfejs midi kosztowały znacznie więcej.

Roland Sound Canvas


Karta „dorobiła” się wielu zagorzałych fanów którzy potrafili stworzyć prawdziwe perełki muzyczne, dzisiaj ma status karty kultowej -legenda midi.

MIDI Music Collection – zwłaszcza wersję XG

Karta działa w systemach win95, win98, windows2000 oraz windows Xp, systemach Nt , Mac oraz różnych dystrybucjach linuksa i jak się doczytałem również na amidze !!!.

Moje obie Yamahy w pełnej krasie.

Panel urządzeń i xgedit Yamahy do kontroli nad kartąPytanie po co komu dzisiaj karta do plików midi pod slot ISA ???

Powodów jest kilka pierwsza sprawa to to że w  sieci ciągle można znaleźć jeszcze mnóstwo np :midi-karaoke świetnych tworzonych pod tą kartę  przez prawdziwych pasjonatów utworów , jak i tematów ze  starych a kultowych już dzisiaj gier, w oryginalnym  formacie  midi których słuchanie jest naprawdę wielką przyjemnością.

Kolejna rzecz to fakt że karta ta jest idealnym narzędziem dla początkującego muzyka lub osoby która chce zacząć zabawę z dźwiękiem bez wydawania tysięcy złotych na jakiś super nowoczesny sprzet.
Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie aby karta ta działała w parze z inną kartą zwłaszcza jeśli marzy nam się najwyższej jakości muzyka realizowana właśnie przez Yamahę oraz wysokiej klasy audio zwłaszcza w starszych grach .
W moim przypadku taki tandem tworzy z kartą Diamond Monster Sound M200  widoczny na zdjęciu poniżej.

Sygnał z karty Yamaha z wyjścia line out jest podłączony do wejścia line in karty Diamond Monster MX200 i z Diamonda wyprowadzony na głośniki ,  resztę ustawia się w setupie gry wybierając i kofigurując osobno kartę dźwiękową jako zgodną z sound blasterem a kartę muzyczną jako general midi na porcie yamahy. (domyślnie port  300)

Co tu dużo mówić muzyka w starych grach zaczyna brzmieć tak jak powinna !!!.

 

 

 

 


Oryginalne ISO płyty instalacyjnej do pobrania z tego FTP: (orginal installation cd iso)ftp://78.153.157.21/iso/yamaha_sw60xg.bin.rar


Tak gra Yamaha SW60XG !!!!!!

Tak gra Yamaha SW60XG !!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=YDzfEx9BZk4

Tak gra Yamaha SW60XG !!!!!!

Yamaha SW20pc Yamaha SW60XG Yamaha SW1000XG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s