Turtle Beach Tropez Classic

Turtle Beach Tropez Classic

Kolejna karta z mojej kolekcji wyprodukowana przez amerykańską firmę Turtle Beach.

Jak na 1993/1994 rok była to karta absolutnie wyjątkowa , rozwinięcie w stosunku do poprzedniej karty tej firmy jaką była prezentowana poniżej, również posiadana przeze mnie w kolekcji  Turtle Beach Maui.

Turtle Beach Maui

która była wyłącznie synteaztorem midi i  aby funkcjonować  w komputerze  pełni potrzebowała obecności drugiej karty dźwiękowej jako toru audio.

Pojawiła się na rynku mniej więcej w czasie w którym debiutowały dwie inne karty Gravis Ultrasound i Creative awe32.

Turtle beach Tropez jest oczywiście w 100%  kompatybilna ze standardem midi (GM) jest kompatybilna z Sound Blasterem oraz Sound Blasterem Pro przez co mogą z niej korzystać użytkownicy gier  , pozwala na odtwarzanie ale przede wszystkim nagrywanie dźwięku w 16 bitach, posiada  wysokiej jakości syntezator wavetable oraz 3 sloty na dodatkową pamięc ram w postaci 30 pinowych  kości simm  o maksymalnej pojemności 16 mb.

Istnieją dwa rodzaje tej karty Turtle Beach Classic (produkowana do 1996 roku ) przezentowana powyżej oraz Turle Beach Tropez Plus różniące się wizualnie  kolorem gniazd dodatkowej pamięci ram wersja classic posiada je w kolorze czarnym wersja plus w kolorze  białym.
Chcąc krótko opisać tą kartę jest  to połączenie syntezatora sprzętowego z kartą dźwiękową z możliwością jednoczesnego nagrywania i odsłuchu z możliwością wykorzytania w grach komputerowych.

W 1994 roku karta kosztowała w Stanach około 200 dolarów co było na tamte czasy,oczywiście dla użytkownika zachodniego, ceną dość przystępną, za tak dobrze dopracowany sprzęt, zwłaszcza, że była to jednocześnie karta dźwiekowa i syntezator.
Karta służyła z powodzeniem przy profesjonalnych i amatorskich nagraniach , dodatkowa pamięć pozwalała na wgrywanie własnych próbek dźwiękowych, dołączone oprogramowanie umożliwiało zaawansowaną pracę z dźwiękiem.
Nie jest to karta plug & play trzeba ją zainstalować ręcznie w menadżerze urządzeń , po poprawnej instalacji pojawiają się cztery urządzenia Turtle Beach Tropez, Joystick, ICS Wave font Synthesizer oraz urządzenia mu-401.

Moja uwaga do instalacji karty !!!

Karta jak napisałem powyżej nie jest kartą plug & play co oznacza że nie jest automatycznie wykrywana przez system i trzeba zainstalować ją ręcznie w menadrzeże urządzeń każde urządzenie osobno jedno po drugim . W przypadku tej karty oraz jej młodszej siostry Turtle Beach Maui taka instalacja z reguły kończy się żółtymi wykrzyknikami w panelu urządzeń i nie działającym urządzeniem ICS Wave font Synthesizer.

Całość problemu jest dokładnie opisana na szczęście w dokumentacji karty na stronie producenta.  Jes to sprawa związana z prawidłowym ustawieniem nie tyle przerwania na którym działa karta ile zgodności ustawienia w panelu menadżera urządzeń  zakresu wyjścia/wejścia   karty z konfiguracją zworek na karcie. Turtle Beach Tropez oraz Maui posiadają (w przypadku Tropez są to trzy zworki w prawym dolnym rogu karty ) na płycie zworki na których ustawia się zakres działania karty który musi być w zgodzie z ustawieniami w menadrzeże i nie konfliktować się z innymi urządzeniami !!!.
zaktesy wyjścia wejścia
U mnie karta jak widać na powyższym obrazku pracuje na przerwaniu 5 w zakresie 0260-267 co odpowiada ustawieniu zworek na karcie patrząc od góry jest/nie ma/jest gdzie z trzech zworek załączone są górna i dolna bez środkowej. Na innych ustawieniach u mnie karta nie chciała się poprawnie zainstalować co oczywiście wcale nie znaczy że tak samo musi wyglądać sytuacja na innej platformie sprzętowej , po prostu trzeba, posługując się informacją ze strony producenta wypróbować całość dostepnych ustawień.

Konfiguracja zworek na karcie ze strony producenta

konfiguracja zworek Tropez


Specyfikacja karty :

DAC – 16-bit DAC: Cirrus Logic CS4232

szyna ISA

Próbkowalnie : od 4kHz do 48kHz

Stosunek sygnału do szumu 89dB (A-weighted) 87dB (Unweighted)
Współczynnik zawartości harmonicznych: < 0.01% (A Weighted) < 0.02% (Unweighted)

IM Distortion: < 0.01%

Pasmo przenoszenia: 20Hz-22KHz, +0/-1dB

Polifonia 32 głosowa

4MB ROM pamięci – dodatkowo 3 sloty na pamięci simm30 pinn do max 12MB

Tryb audio: Stereo i mono

komplet wyjść i wejść 1 * Mic (In),1 * Line (In), 1* Aux,1 * (Line) Out, 1 * MIDI/Joystick Port

Współczynnik zawartości harmonicznych (THD z ang. Total Harmonic Distortion): <0.01% (A weighted), <0.02% (unweighted)

Przesłuchy między kanałami stereo Stereo Crosstalk: 100Hz-75dBV, 1kHz-73dBV, 10kHz-58dBV

DSP: ICS Wavefront 2116 oraz ICS Wavefront 2115 – Audio effects (global): reverb, chorus, flange, delay, pitch-shift, EQ,
wide stereo, SRS

Podobnie jak Tahiti (Turtle Beach Tahiti) karta oferuje świetne, czyste brzmienie, zarówno jeśli chodzi o dźwięk audio jak i dźwięki w formacie midi oraz brzmienie w grach.

Charakteryzuje się bardzo małą ilością szumów , profesjonalnym interfejsem, wysoką jakością audio i midi.
Tropez dysponuje również, co nie jest wcale tak często spotykane w starszych kartach  sporą siłą sygnału  i co bardzo ważnie wraz z jej  zwiększaniem  wcale nie  wprowadza większej ilości szumów ani zniekształceń co jest częste niestety w kartach współczesnych, świetnie sprawdza się w grach retro.

Powodem dla którego nie powstało na nią tyle oprogramowania i banków dźwiękowych  co do innej karty dźwiękowej o podobnych parametrach Gravisa był fakt , że jej twórcy nie udostępnili tak chętnie pełnej dokumentacji karty  , opisu jej   sterownika ,  oprogramowania syntezatora   karty ani nie zaofiarowali takiego wsparcia użytkownikom jak zrobili to twórcy Gravisa co zaowocowało prawdziwą eksplozją dodatkowyego oprogramowania , banków dźwiękowych na tą kartę.

Karta po zainstalowaniu (bez kontrolera cd-romu ) i interfejsu  mu-401 (interfejs do podłączania zewnętrzynych urządzeń midi )w menadrzeże urządzeń ,  Tropez Control Panel oraz zakładka  midi.

Turtle Beach Tahiti  & Turtle Beach Tropez Classic

Turtle Beach Tropez Classic

Turtle Beach Tropez Classic

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


One comment

  1. Pingback: Pieces of silicon – old tech | Mike's Blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s