Turtle Beach Tahiti – (Multisound)

Turtle Beach Tahiti

Karta- kalsyk produkowana w latach 1994-1996, która w swoim czasie posiadała tak dobre parametry sygnału do szumu oraz parametry przetwarzania i nagrywania dźwięku , że uważana była za wzorcową,  wygrała wiele profesjonalnych rankingów i testów , była z powodzeniem używana do obróbki i nagrywania dźwięku oraz tworzenia i obróbki plików w standardzie midi.

Należała do tzw linii kart multisound w skład której wchodziły również karty takie jak

Multisound Classic

Turtle Beach MultiSound Classic

Trochę historii

( Multisound Classic – pierwsza z linii kart multisound  pochodząca z 1991 roku i najtrudniejsza do zdobycia ze wszystkich kart Turtle Beach, jedna z niewielu kart tego producenta której nie posiadam , niekompatybilna z sound blasterem  posiadająca własny system midi  w oparciu o chip E-mu Proteus 1/XR i  z 4 mb próbek dźwiekowych z teoretyczną możliwością upgrade do 8 mb – zwóć uwagę na cztery wolne miejsca w lewym dolnym rogu karty- choć osobiście nigdy modelu karty z taką ilością pamięci nie zdarzyło mi się znaleźć )

Kartę po raz pierwszy publicznie zaprezentowano w 1991 roku na targach COMputer Distribution EXposition znanych jako  COMDEX w Atlancie   były to największe chyba targi  komputerowe tamtych czasów , cena karty wynosiła z początku 995 dolarów z czasem została obniżona do 600 $.

Karta była sprzedawana w zestawie określanym jako  MPC upgrade kit z kotrolerem scsi oraz cd romem Toshiba x 2   za sumę  1795 $.

Taka ciekawostka , doczytałem w internecie, że Multisound Classic była sprzedawana w Singapurze pod nosem Creative Technology i jej właściciela Sim Wong Hoo za 1000 dolarów od sztuki  !!! , doszło podobno do sytuacji w której firma creative zagroziła lokalnym dealerom sprzętu komputerowego wycofaniem swojego sprzętu ze sklepów jeśli będą handlować kartami Gravisa, Adliba czy Turtle Beach.

Turtle Beach   Fiji (dzięki alsair.com) (Fiji zasadniczo to karta identyczna jak prezentowana poniżej Pinnacle tylko pozbawiona modułu syntezatora)

czy Turtle Beach  Pinnacle (najbardziej zaawansowana z całej linii Multisound )

Turtle Beach Tahiti jak na owe czasy była to konstrukcja wysoce zaawansowana o olbrzymiej mocy obliczeniowej która zwalniała procesor komputera z konieczności przetwarzania sygnału dźwiękowego potrafiąca działać w tzw „full duplex mode” czyli pozwalała na jednoczesne rejestrację i odtwarzanie dźwięku.

Była to karta przeznaczona dla profesjonalnego segmentu rynku nie dla gier nawet napis na opakowaniu karty jasno precyzował że karta jest : NOT soundblaster compatible!

Specyfikacja:

18 bitowy przetwornik sygnału A/DAC

56-bitowy Procesor DSP Motorola 56001 z 24 bitową obróbka sygnału

Waveblaster 26 pinowy  connector możliwość dołączenia dodatkowego modułu midi

Próbkowalnie : 44.1kHz, 22.05kHz, 11.025kHz

Resolution: 16 and 8 bit

Tryb audio: Stereo i Mono

Stosunek sygnału do szumu: -89dB (A weighted), -85dB (unweighted)

Współczynnik zawartości harmonicznych (THD z ang. Total Harmonic Distortion): <0.01% (A weighted), <0.02% (unweighted)

Przesłuchy między kanałami stereo Stereo Crosstalk: 100Hz-75dBV, 1kHz-73dBV, 10kHz-58dBV

IM Distortion: <0.01%

Pasmo przenoszenia – Frequency Response: DC-19kHz +0.5dB, DC-20kHz +0/-3dB

Zainteresowanie budzi czerwona kostka z przełącznikami na rogu karty, wyjaśniam, że to nie jest karta plug & play czyli po podłączeniu system nie wykrywa jej automatycznie, trzeba ją instalować manualnie w menu dodaj urządzenia a rzeczony przełącznik na rogu karty służy do ustawienia możliwego przerwania na którym urządzenia będzie pracować.

Sterowniki są dostępne na stronie producenta pod podanym poniżej adresem :

 http://www.turtlebeach.com/support/index.php?View=files&CategoryID=86

Tahiti – sterowniki /Tahiti drivers

Niestety w przypadku niektórych starszych kart , komputerów i systemów nie zawsze się to udaje 😦 a niektóre karty bywają bardzo kapryśne , przerwania bywają zajęte, zasoby niedostępne a cierpliwość na wyczerpaniu , czasami dana karta nie chce współpracować nie wiedzieć czemu z daną szyną isa lub pci i zdarza się, że trzeba się trochę nagimnastykować żeby wszystko zadziałało jak należy. (mówimy oczywiście o systemach win98, win 95 o dosie nie wspominając)

W przypadku tej karty jeśli po instalacji pojawiają się konflikty przerwań trzeba ją ustawić na możliwie najniższym przerwaniu co musi być oczywiście zgodne z ustawieniami na przełączniku karty.

Kiedy powalczy się czasami z przerwaniami w komputerze, zakresami , brakiem współpracy z określonym systemem  wtedy dopiero można docenić funkcjonalność takich systemów jak windows XP gdzie o przerwania ich dostępność i ilość nie trzeba się już specjalnie  martwić. Niestety większość starych kart na xp „nie pójdzie” a o systemach typu vista czy windows seven w ogóle można zapomnieć.

Stało się tak niestety nie bez wyraźnego powodu , z moich ustaleń wynika że więcej niż połowa wszystkich  interwencji pomocy technicznej dotyczy i dotyczyła kłopotów z dźwiekiem więc żeby uniknąć niepotrzebnych problemów producenci systemów nie inwestują czasu ani pieniędzy aby zadbać o współpracę z starszym sprzętem dźwiękowym.!

Konektor wavetable umieszczony w miejscu które pozwala rozszerzenie funkcjonalności karty o dodatkowy moduł wavetable co bardzo ważne pozwala na zamontowanie każdej karty córki,niezależnie od jej wielkości, co wcale nie jest niestety takie oczywiste u innych producentów !!!!

Karta z dodatkowym modułem  midi

WAŻNE   !!!        Aby korzystać z konektora midi zworki J5 oraz J6 muszą być  przestawione w pozycję off 

Karta ta była również sprzedawana w zestawie z kartą córką Rio również z firmy Turtle Beach pod marketingową nazwą Monterey.

Monterey = Turtle Beach Tahiti + Turtle Beach Rio

W swoich poszukiwaniach  udało mi się znaleźć pochodzący z 1994 test tej karty w zestawieniu z Sound Blasterem AWE Creativea ,który także znajduje się w mojej kolekcji  , sound blaster wygrał ten test różnicą   0,3 punkta wyłącznie dzięki lepszemu oprogramowaniu całość w linku poniżej.

Turtle Beach Monterey vs Creative AWE 32 

 

Karta oferuje nienaganne  brzmienie któremu nic właściwie nie można zarzucić , charakteryzuje się bardzo małą ilością szumów i zniekształceń  oraz  prostym funkcjonalnym  interfejsem  – prawdziwy klasyk !!!

Opisy karty Turtle Beach Tahiti:

Opis karty Turtle Beach Tahiti na dancetech.com

Opis całej linii kart multisound

Tropez faq – pomoc dla karty Tropez

Orginalny opis karty Tahiti „wyciągnięty” z INTERNET WAYBACK MACHINE

Tahiti box

Tahiti

CD-Quality Digital Audio Recording Card

From the legendary MultiSound – the most award-winning sound card in the industry – comes Tahiti. Tahiti has all the attributes of MultiSound, except the MIDI synthesizer. You can upgrade your Tahiti later using the industry standard synthesizer connector (compatible with Creative Labs’ WaveBlaster).

Like MultiSound, Tahiti has Turtle Beach’s propreitary Hurricane architecture which speeds audio data throughput up to 8 times faster than antiquated DMA-based solutions. Tahiti also features the Motorola 56001 DSP chip, which provides 20 MIPS of processing power. Tahiti…perfect for any recording, authoring, or presentation where audio quality is a requirement.

Key Features

 • Audiophile quality 18-bit sound
 • Hurricane architecture
 • 20 MIPS Motorola 56001 Digital Signal Processor
 • Industry standard synthesizer daughterboard connector
 • 1 in, 2 out multiport MIDI Interface (cable included)
 • Windows 3.1 and Windows 95 compatible

Buy What You Need

Turtle Beach Tahiti has all the attributes of the legendary MultiSound card, without a MIDI synthesizer. We’ve even added a connector for an optional MIDI synthesizer, such as Creative Labs’ WaveBlaster and other compatibles.

Goodby DMA… Hello Hurricane

Like MultiSound, Tahiti has Turtle Beach’s Hurricane Architecture to speed audio data throughput. It’s up to eight times faster than DMA (direct memory access), which is used by virtually all other cards on the market.

DSP: The Big Difference

Tahiti also features the Motorola 56001 DSP chip, which provides 20 MIPS of processing power, and is considered a real DSP, unlike the in-name-only „ASP” chip of competitors.

Quality at Your Fingertips

Turtle Beach Tahiti is perfect for any recording, authoring, or presentation where audio quality is a requirement.

Digital Audio

 • Sample Rates: 44.1kHz, 22.05kHz, 11.025kHz
 • Resolution: 16 and 8 bit
 • Audio Channels: Stereo or Mono
 • A/D Audio Converter: 64X oversampled sigma-delta, 16 bit
 • D/A Audio Converter: 8X interpolating filter, 64X oversampled sigma-delta, 18 bit

Stereo Mixer

Wave Audio, MIDI synthesizer, Auxiliary (CD-ROM Audio). Aux can be connected internally for internal CD-ROM drives. Line level input and output.

Digital Signal Processor

 • Speed: 20 million instructions/sec (MIPS)
 • Type: Motorola 56001 DSP
 • Internal Data Width: 24 bits

Audio Performance

 • Signal to Noise: 89dB (A weighted), 85dB (unweighted)
 • Total Harmonic Distortion: <.01% (A weighted), <.02% (unweighted)
 • Phase Response: +/- 0.5 degrees
 • Stereo Crosstalk: 100Hz-75dBV, 1kHz-73dBV, 10kHz-58dBV
 • IM Distortion: <.01%
 • Frequency Response: DC-19kHz +0.5dB, DC-20kHz +0/-3dB

System Requirements

 • IBM Compatible 386 DX-33
 • 4 MB RAM
 • Windows® 3.1x or Windows® 95
 • Powered speakers or headphones

Product Logistics

 • Model Number: Tahiti
 • UPC: 73776280250
 • Dimension: 7.5″x4″x14″

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

CIEKAWOSTKA – PONIŻEJ ZAMIESZCZAM LINKI DO TRZECH FILMÓW VIDEO NAKRĘCONYCH PRZEZ PRACOWNIKÓW FIRMY TURTLE BEACH NA TARGACH COMDEX:
Fall Comdex 92 part 2
Grumbacher Rd. Tour July 1994


Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů” 🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku w komputerach.

Hardware Museum Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s