Turtle Beach Santa Cruz

Turtle Beach Santa Cruz

Wciąż mimo upływu wielu lat od jej powstania wśród sporej ilości posiadanych przeze mnie kart jest to ciągle jedna z najlepszych  kart muzycznych w mojej kolekcji , najlepsza wyprodukowania przez Turtle Beach karta na złącze PCI.
W momencie w którym się pojawiła w swojej klasie nie miała praktycznie żadnej konkurencji, określona natychmiast na przeróżnych forach jako „best buy” z doskonałą jakością dźwięku, minimalną ilością szumów , bardzo detalicznie odgrywająca każdy element utworu, z doskonałym interfejsem, który mógłby być wzorem dla twórców innych kart dźwiękowych.
Doskonały, dla mnie osobiście wzorcowy, przejrzysty interfejs użytkownika, który jak nawet zauważyłem był kopiowany przez innych wytwórców kart muzycznych. (jak Hercules w karcie Digifire 7.1)
Możliwość podłączenia głośników w systemie 5.1 sprawiała, że karta ta idealnie nadawał się nie tylko do słuchania muzyki ale również była świetną alternatywą dla komputerowych graczy.
Na mocy umowy z firmą Dell karta trafiła do wielu modeli komputerów tej firmy :
DSP-Based Turtle Beach Santa Cruz Selected as Sound Card for Dell PCs; Board Designed for Digital Music, 3D Games and Business Audio.

Specyfikacja

Procesor 32-bit DSP CS4630

Pasmo przenoszenia: 10 Hz – 20 KHz (-3 dB))

Przesłuchy między kanałami stereo Stereo: -105dB @ 100Hz

Stosunek sygnału do szumu Signal to Noise >= 90 dB A FS

Współczynnik zawartości harmonicznych: THD >-87 dB FS (0.004 %))

Próbkowanie: 32- 44,1 -48kHz

tryb dźwięku 5,1 Dolby digital

szyna PCI

Wejścia /Wyjścia , 1x Mic, 1 x Line In ,1 x front Out+center,1 x MIDI/Joystick port 1 x AUX ,2 x CD-in

Obsługa AC3, A3D, EAX2.0, Direct Sound3D, Voytera 3D

Opis w języku angielskim:

Frequency Response: 10Hz – 120kHz (-3dB)
SNR: 96dB FS A-weighted.
THD+N: (-3dB): < -91dB FS (0.0027%).
Crosstalk: -105dB @ 100Hz

Digital Playback (D-A):
Frequency Response: (-3dB) @ Fs = 48kHz: 10Hz to 20kHz
SNR: 90dB FS A-weighted
THD+N: (-3dB FS): < -87dB FS (0.004%).

Digital Recording (A-D):
Frequency Response: (-3dB) @ Fs = 48kHz: 10Hz to 20kHz
SNR: 93dB FS A-weighted
THD+N: (-3dB FS): < -84dB FS (0.005%).

Digital Output: 48kHz PCM audio or Dolby DigitalŽ AC-3 for external decoder.

Games Compatibility: Supports most DOS games in Windows 95/98 (DOS box and Real Mode)

Analog Quad Mixer: Lets you pan analog sources between four speakers.

Dokładny opis wyjść i wejść karty oraz sposobu podłączania głośników

Karta wykorzystuje system Sensuara A3D do pozycjonowania dźwięku oraz systemy EAX 1,0, EAX 2.0 A3D Sensuara ™ Virtual Ear Technology do pozycjonowania dźwięku w słuchawkach, wspomniany system Sensuara był na owe czasy daleko do przodu jeżeli chodzi o pozycjonowanie dźwięku w grach niż EAX.

Konfigurowane wyjście versa jack pozwalało na bardzo wygodne przełączanie się pomiędzy głośnikami i słuchawkami, świetny 10 punktowy equalizer z  możliwością tworzenia własnych presetów dźwiękowych i możliwość nadawanie dwóch efektów dźwiękowych jednocześnie dawała użytkownikowi nieograniczoną swobodę w zabawie z dźwiękiem.

Jedna z ostatnich kart na złącze PCI, która posiadała 26 pinowe złącze przeznaczone dla kart córek, z uwagi na to, że działa świetnie w środowisku windowsa XP nie zamierzam migrować do żadnego z wyższych systemów microsoftu choćby z uwagi na to że nie obsługują one kart tego typu ani nie oferują żadnego wsparcia w tym względzie.
W tamtych czasach kartami  córkami  dołączanymi  do Santa Cruz mogły być to na przykład wytwarzane również przez Turtle Beach (niezwykle trudne obecnie  do zdobycia ) karty Homac , Rio oraz Cancun Fx

Homac

Rio

Odnośnie karty Rio doczytałem w co aż trudno uwierzyć że żeby załadować do niej 4 mb próbek dźwiękowych potrzebne było aż 45 minut   !!! oczywiście ładowanie banków brzmień do innych kart Turtle beach takich jak Pinnacle , Tropez czy Maui tyle nie trwa  zabiera jedynie  kilkanaście sekund.

Cancun Fx

Karta zbudowana o oparciu o układ cirrus logica Crystal CS 4630 , z układów tej firmy korzystały z powodzeniem również takie firmy jak Terratec w modelach EWS i Hercules w modelach Home Studio.
Jak przyjrzeć się bliżej karcie :

1. VersaJack ? yellow 1/8″ stereo mini-phone jack may be used as Analog Line or Headphones Output, Digital Output or Analog Line Input. All functions accessible from the Santa Cruz Control Panel application.

2. Mic In ? pink 1/8″ three-conductor mini-phone jack for monaural dynamic or condenser microphones. Selectable +20dB gain boost. Bias voltage for condenser mic on ring connector.

3. Line In ? blue 1/8″ stereo mini-phone jack, line level stereo input for connection to outputs of CD players, tape players or other line level audio outputs (-10dBV).

4. Front Speakers ? green 1/8″ stereo mini-phone jack, line level stereo output for connection to inputs of powered speakers, tape recorders or other line level audio outputs (-10dBV).

5. Back Speakers ? black 1/8″ stereo mini-phone jack, line level stereo output for connection to inputs of powered speakers, tape recorders or other line level audio outputs (-10dBV).

6. Gameport/MIDI connector ? 15-pin D-sub port (female). Connects to digital and analog joysticks and game controllers. May also be used as a MIDI In/Out port with optional MIDI Adapter Cable.

7. High quality output circuits with power supply regulation and decoupling. Audio output circuits easily drive headphones or other difficult loads.

8. Wavetable Header ? Standard, WaveBlaster(r) compatible header connects to Wavetable MIDI daughtercards.

9. PCI 2.1 Bus Mastering interface.

10. Dual Codec Design ? contains high resolution converters and mixer componentry for 6-channel playback, 4-channel simultaneous recording and Digital Outputs.

11. Highly integrated Crystal/Cirrus Logic CS4630 processor chip containing audio processing, SoundFusion(r) DSP, and DSP-enhanced wavetable MIDI synthesizer circuitry.

12. Upgrade Option Header ? For future expansion.

13. TAD Connector ? 4-pin MPC-3 header for connection to audio telephony products.

14. CD Audio Connector ? 4-pin MPC-3 header for connection to analog audio outputs of CD-ROM or DVD-ROM drives.

15. Aux Input Connector ? 4-pin MPC-3 header for connection to analog audio outputs of second CD-ROM or DVD-ROM drive.

16. For Internal Use Only. Dell has used this for some of their Systems in a proprietary fashion ONLY for those SPECIFIC Systems. Sorry. No pin-outs are available on this.

17. CD-ROM S/PDIF Digital Input Connector ? 2-pin header for connection to digital audio output of internally mounted CD-ROM or DVD-ROM drive.

Można zauważyć dwie interesujące rzeczy , pozycja  16 10 pinowy konektor w górnym prawym rogu karty  określana przez producenta jako:

„16. For Internal Use Only. Dell has used this for some of their Systems in
a proprietary fashion ONLY for those SPECIFIC Systems. Sorry. No pin-outs
are available on this.”
które to wyjaśnienie mówi nam, że wyjście/wejście  to było używane w komputerach Dela do których masowo montowano w pewnym czasie tą kartę , niestety producent nie podaje specyfikacji wyprowadzeń pinów na złączu.

Using the Speaker System: Altec Lansing ADA995 User’s Guide

Doczytałem ze strony Della że było to  „10 pin header for internal connection to front panel mic/headphone jacks” czyli że było to po prostu wyprowadzenie wyjścia słuchawkowego oraz wejścia mikrofonowego.

Druga rzecz to pozycja nr 12 określana przez producenta jako Upgrade Option Header ? For future expansion , również jako S/PDIF I2S I/O tak naprawdę wielka zagadka,  prawdopodobnie przygotowana dla podłączenia do karty zewnętrznego panelu z wyprowadzeniem wyjść/wejść niestety nigdy przez producenta nie zrealizowana lub jako interfejs cyfrowego wyprowadzenia wyjść/wejść dźwięku co właściwie wychodzi na jedno.  

Ciekawe która współczesna karta dźwiękowa jest projektowana z założeniem że za jakiś czas będzie można będzie zrobić jej upgrade dopisać nowe sterowniki i rozszerzyć możliwości o kolejne opcje.

Karta była również sprzedawana jako upgrade do komputerów della wraz z high-endowymi wtedy dla komputerów typu desktop głośnikami

Altec Lansing ADA995  a zestaw taki kosztował równo 300$ .

Altec Lansing ADA995

Turtle Beach Santa Cruz wszędzie zbierała najlepsze oceny i recenzję czego potwierdzeniem są poniższe zestawienia :

test-kart-dźwiekowych

Karty dźwiękowe – Pojedynek mistrzów

VideoLogic Systems SonicFury

Videologic SonicFury review
Videologic – SonicFury 3D review

Videologic Sonic Fury Videologic Sonic Fury

Ta karta w połączeniu z karta córką Yamaha DB60xg to było marzenie wielu komputerowych audiofili, pozwalało na słuchanie doskonałej jakości audio oraz świetnej jakości midi.
Na mocy umowy z firmą Videologic karta sprzedawana była w europie  również jako Videologic Sonic Fury więc można ją spotkać pod taką nazwą. Dzięki tej umowie firma Videologic uzyskała możliwość dystrybucji karty Santa Cruz na terenie Europy i Australii, firma Voyetra/Turtle Beach  na mocy umowy sprzedawała produkowane przez firmę Videologic zestawy głośnikowe w Stanach.

Podobnie jak w karcie Hercules Digifire istnieje teoretyczna możliwość podmiany standardowego banku próbek w syntezatorze , niestety jest to ograniczone do nie istniejącego już dziś formatu dls i znalezienie takich banków dźwiękowych jest dzisiaj bardzo trudne. Istnieje co prawda  bank o nazwie Fury ma wiele błędów i z reguły zawiesza działanie systemu.

Zdecydowanie lepszym roziązaniem jest dołączenie do Santa Cruz porządnej karty córki takiej jak prezentowana poniżej Yamaha DB50XG  – jest to najlepsze dżwiękowe połączenie jakie mogę sobie na obecny moment wyobrazić którego urzeczywistnienie było przez długi czas moim marzeniem które jak widać na zdjęciu poniżej w końcu się ziściło.


Karta działa w systemach Windows 9x, Me, NT4 & 2000 oraz Xp , istnieją również sterowniki dla tej karty w różnych dystrybucjach linuksa , niedawno udało mi się natrafić na drivery które pozwalają zainstalować tą kartę w systemie windows 7 , ponieważ nie jest mi z tym systemem z różnych powodów po drodze nie jestem w stanie zweryfikować tej informacji.

Sterowniki :

Oryginalne ISO płyty instalacyjnej

http://www.mediafire.com/?3imbbnz3869f444

http://www.mediafire.com/?0vi4vrmvgbfwfqj

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Sterowniki dostępne na stronie producenta :

http://www.turtlebeach.com/support/index.php?View=files

Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů” 🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku w komputerach.

Hardware Museum Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s