Turtle Beach Maui

Turtle Beach Maui

Jedna z najbardziej wartościowych i unikalnych  kart w całej mojej kolekcji. Karta muzyczna amerykańskiego producenta kart muzycznych Turtle Beach u nas właściwie nieosiągalna a  która nawet  na ebayu pojawia się bardzo sporadycznie. Zdobycie szerszej informacji związane było z naprawdę intensywnym przeszukiwaniem internetu oraz częstym korzystaniem z rewelacyjnej usługi/strony  jaką jest internet wayback machine
(Internet Wayback Machine– archiwum stron internetowych które w wielu przypadkach jest ostatnią deską ratunku kiedy szukane przez nas strony dawno już nie istnieją, ale wcześniej ich zawartość lub chociaż jej część została zarchiwizowana przez  Internet Wayback Machine.)

Karta Maui to pierwszy z trzech, obok karty Tropez oraz Pinnacle  wyprodukowany przez firmę Turtle Beach Systems  i (jako jedyny pozbawiony toru audio)  sprzętowy sampler,  karta oparta   na szynie ISA,  zaopatrzona w dodatkową pamięć w postacie dwóch 30 pinowych  slotów sim obsługująca maksymalnie do 8 mb ramu ,  który pojawił się na rynku  około 1993 roku.

Karta może działać osobno wyłącznie jako karta do midi  ale jeśli  chcemy ją  wykorzystać w grach musi działać  w tandemie z  kartą dźwiękową posiadającą tor audio.

Było to dobre rozwiązanie dla tych którzy posiadali już kartę muzyczną ale nie zadowalała ich jakość jej syntezatora midi.

Sygnał z karty  Maui wyprowadzało się z wyjścia i podłączało do wejścia line in   karty audio na przykład popularnego wtedy sound balstera creativa który wtedy dysponował jedynie syntezą fm.

Porównanie brzmienia dźwięków generowanych za pomocą kart obsługujących tylko syntezę FM z kartami typu Maui delikatnie mówiąc wypadało bardzo na korzyść powyższej karty, dźwięk w syntezie fm pozostawiał naprawdę wiele do życzenia i nie mógł być zaakceptowany w momencie gdy pojawiła się technologia generowania brzmienia za pomocą próbek dźwiękowych zapisanych w romie karty.

W tamtych czasach często znacznie taniej było dokupić osobną kartę sampler   (były to czasy na długo przed zalewem chińskiego chłamu , sprzęt komputerowy to był spory wydatek, ceny poszczególnych komponentów dochodziły do kilkuset i więcej  dolarów   ) , niż wydać kilkaset a  nawet kilka tysięcy dolarów  na nowy sprzęt jeśli do obecnie posiadanego  posiadało się już odpowiednie oprogramowanie, było się przyzwyczajonym do korzystania z niego i co  trzeba pamiętać że  oprogramowanie takie kosztowało często więcej niż sama karta, nie każde chciało działać poprawnie z każdym sprzętem  więc taka  zmiana nie wchodziła w grę .

Było to jak się doczytałem w internecie, pierwsze tego typu urządzenie potrafiące pracować w rozdzielczości 16 bitów w trybie stereo. Karta miała zaimplementowaną funkcję sample store która pozwalała importować pliki wav i pobierać z nich sample dźwiękowe zapisywane w pamięci karty do późniejszego wykorzystania.  Podobne rozwiązanie pojawiło się dopiero dwa lata później w kartach Creativa w postaci sound fontów.

Specyfikacja ze strony producenta.

* ICS WaveFront wavetable synthesizer with a 2 MB ROM of compressed samples – Syntezator ICS WaveFront z 2 mb próbek dźwiękowych.

* 16-bit playback – 16 bitowe przetworniki sygnału.

* General MIDI compatible- kompatybilna z midi

* SampleStore allows you to take any .WAV file and use it as a MIDI

instrument, expandable up to 8 MB using standard SIMMs – możliwość rozbudowy pamięci karty kośćmi sim do 8 mb.

* Includes 256K of sample RAM (expandable to 8MB) for loading new samples

* External MPU-401 compatible MIDI port for MIDI interface

(with optional cable)- kompatybilna z MPU_401

* Includes same samples as the Rio daughterboard – jakość próbek dźwiękowych taka jak w karcie Rio

* Much higher MIDI transfer rate (70x) than Rio- szybkość przesyłu danych do 70 razy szybciej niż w karcie Rio

* No Digital Audio capabilities – it is only a WaveTable / Sampling card

meant to supplement an existing sound card. – To nie jest karta dźwiękowa to sprzętowy sampler uzupełniający możliwości karty audio.

* There is no MIDI header connection, although the manual shows one.

This was originally intended to be a pass through from a WaveBlaster

MIDI header, but the ISA bus turned out to be much more advantageous

than having to deal with another card’s interface/cable. – Brak konektora midi

Instalacja karty w systemie

Karta Maui nie obsługuje technologii plug&play więc w windowsie 98  instalujemy ją  ręcznie przez opcję  dodawanie nowych urządzeń .

Moja uwaga do instalacji karty !!!

Karta jak napisałem powyżej nie jest kartą plug & play co oznacza że nie jest automatycznie wykrywana przez system i trzeba zainstalować ją ręcznie.

W przypadku tej karty oraz jej starszej  siostry Turtle Beach Tropez taka instalacja z reguły kończy się żółtymi wykrzyknikami w panelu urządzeń i nie działającym urządzeniem ICS Wave font Synthesizer, lub komunikatem że nie znaleziono syntezatora karty.

Całość problemu jest dokładnie opisana na szczęście w dokumentacji karty na stronie producenta.

Jest to sprawa związana z prawidłowym ustawieniem nie tyle przerwania na którym działa karta ile zgodności ustawienia w panelu menadżera urządzeń  zakresu wyjścia/wejścia   karty z konfiguracją zworek na karcie.

Turtle Beach Tropez oraz Maui posiadają  na płycie zworki na których ustawia się zakres działania karty który musi być w zgodzie z ustawieniami w menadrzeże i nie konfliktować się z innymi urządzeniami !!!.

W moim przypadku Maui działa na na zakresie 300-330 czyli wszystkie zworki na karcie są wolne.

Jeżeli będziemy instalować kartę uruchamiając programowy    instalator karty  pod windowsem 98 w trakcie instalacji pojawia się okienko konfiguracyjne (widoczne na zdjęciu poniżej)  w którym wybieramy przerwanie na którym ma działać karta oraz adres portu do którego będzie się odwoływać karta . Instalator ten zainstaluje kartę w dosie dokonując odpowiednich zmian w plikach startowych systemu.

Instalacja karty:


Ustalanie przerwania i portu na którym ma działać karta:  (ustawienia przykładowe  zależące od komputera na którym instalujemy kartę oraz jego konfiguracji)

Po instalacja w panelu urządzeń systemu windows 95 pojawia się tylko jedno urządzenie : Turtle Beach Maui WaveFront Synthesizer

Poniżej widzimy że karta działa również w systemie dos, wiąże się to z trochę wydłużonym startem samego systemu gdyż karta potrzebuje około 30 sekund aby się w pełni zainicjalizować .

Ciekawy opis karty Maui oraz Tropez w linku poniżej:

Cheap Sampling With PC Soundcards

Opis karty na statson.org   MAUI Sound card Settings and Configuration

http://web.archive.org/web/19990218163601/http://modoc.wpi.edu/tbeach/Links.htm 

Z uwagi na to iż karty takie jak Maui pochodzą z lat kiedy internet dopiero się rozwijał dzisiaj dosyć trudno jest znaleźć większy zasób informacji na ich temat niż te pochodzące ze strony producenta.

W wolnym czasie zamieszczę trochę plików dźwiękowych obrazujących brzmienie karty. Zasadniczo mogę powiedzieć po odsłuchu Tropez i Maui obie karty oferują podobne brzmienie są oczywiście karty na tym polu brzmiące lepiej jak Yamaha SW60XG i XG1000 ale w swoim czasie kiedy wiele kart posiadało tylko syntezę FM karty te konkurowały jedynie z kartami Rolanda czy Gravisa.

Dla przykładu na stronie SoundCloud można znaleźć bardzo ciekawe kompozycje muzyczne które powstały z użyciem Maui :

http://soundcloud.com/joemcalby/the-search

http://soundcloud.com/joemcalby/asterix-obelix-snes-part1

http://soundcloud.com/joemcalby/asterix-obelix-snes-part2

Turtle Beach Maui

Turtle Beach Maui

Do pracy z kartą służy program The Wave Patch Editor za pomocą którego możemy tworzyć własne banki dźwiękowe, patche dźwiękowe oraz banki perkusyjne

Program rozróżnia trzy typy plików :

 • WFB kompletny Wave Front Bank zawierający 128  brzmień
 • WFP tzw patch zawierający brzmienie wyłącznie jednego instrumentu
 • WFD zestaw brzmień perkusyjnych
 • WFB: this is a complete ” Wave Front Bank ” with 128 sounds

 • WFP: this is a ” Wave Front Patch „. A patch is a single sound in a Wave Front Bank.

 • WFD : this is the ” Wave Front Drumkit „.The drumkit of a Wave Front Bank.

Jedynym     znanym mi programem który operuje na  wymienionym wyżej formtach jest Avawe Studio –        http://www.fmjsoft.com/awframe.html

INTERNET WAYBACK MACHINE

 CIEKAWA STRONA DOTYCZĄCA DODATKOWEGO OPROGRAMOWANIA DO KARTY MAUI    tbeach/Software

CIEKAWA STRONA DOTYCZĄCA PROGRAMU WEMP – WAVEFRONT EXTENDED MODULE PLAYER DZIĘKI KTÓREMU MOŻLIWE JEST ODTWARZANIE PLIKÓW MOD ZA POMOCĄ MAUI.

Maui goes MOD

This page is about the Maui/Tropez soundcard from Turtle Beach.

It contains mainly personal stuff I created. If you are interested in further things take a link to other sides.


 • WEMP
  Load WEMP V0.96 This is the first MOD player for the Maui/Tropez soundcard. It lets you play MOD songs as well as XMs and S3Ms (via Fasttracker II) under DOS.
 • AdditionalAt the moment it is necessary to convert unknown formats to XM via Fasttracker II. If you don’t already have it you can load it from MAZ homepage. You’ll get there with my

WEMP is without any additional documentation so there is a FAQ for those who have questions or are more interested in the interna. If you have a question that you don’t find here just mailit to me.

If you have no experience with MODs but you are interested in them you can load a few of the songs I like best to see what you are missing.

If you want to get more information and programs take a look at the following homepage. It is a good compilation of all available sources. Or go to other related links.

 • To all WEMP users: If you like and use WEMP please dont forget to register by sending me a nice postcard. For all of you who somehow can’t remember my address or have deleted the readme file, here it comes. Dont forget to write your email address on your card so that I can contact you for updates.Daniel BaumSchneidemuehlerstr. 20b76139 KarlsruheGermany

Program ten pozwala na odtwarzanie za pomocą karty Maui pochodzących z amigi plików z rozszerzeniem .mod oraz plików .xm i ,s3m  co znacznie poszerza funkcjonalność karty

OKNO PROGRAMU WEMP (mod files, xm files and s3m files in plain dos !!!)

Aby odtworzyć dany plik .mod czy .xm umieszczamy go w katalogu w którym mamy również program wemp , uruchamiamy komendą z poziomu dosa czy poslugując się dla ułatwienia norton comanderem lub dos navigatorem

wpisując wemp96 _nazwa pliku

program Wemp do pobrania  

http://speedy.sh/cGSBJ/wemp.rar

The Mod Archive torrents  Link do strony z największą chyba kolekcją modów do pobrania w sieci.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Instalacja karty w dosie dzięki uprzejmości innego użytkownika który zamieścił film z instalacji na portalu YouTube.  (Thanks LegacyMicro  !!!)


Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů” 🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku w komputerach.

Hardware Museum Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s