Terratec Maestro 32/96

Sound System MAESTRO 32/96 – Terratec Maestro 32/96

Mogę śmiało powiedzieć,  że obok Terrateca Ews64  oraz Turtle beach Pinnacle  jest to jedna z najlepszych posiadanych i użytkowanych przeze mnie kart muzycznych na złącze  ISA.

Kto miał taką kartę w swoim komputerze w momencie kiedy u nas  królowały jeszcze  procesory 486 a  pentiumy z mmx majaczyły dopiero na horyzoncie ten naprawdę  mógł uważać się za prawdziwego  szczęściarza.

Niestety ze względu nie tyle na wiek karty co fakt, że w czasach kiedy karta wchodziła na rynek internet był jeszcze w powijakach nie ma w sieci zbyt dużo dostępnej informacji chyba że ktoś ma dostęp do starych list mailingowych ,  ważne za to że sterowniki oraz dokumentacja są ciągle dostępne na serwerze ftp producenta:

FTP-terratec

Niemiecka firma Terratec to prawdziwy lider rynku audio karty muzycznych przeznaczonych dla wymagających oraz profesjonalnych użytkowników firma która na tym polu wyznaczała ówcześnie panujące standardy. Doskonała, jedna z najlepszych w ocenie użytkowników  linia kart EWS rozszerzonych potem o dodatkowy dołączany do karty panel :

EWS 64 XXL

oraz poniższa karta Sound System MAESTRO 32/96 znana również jako Terratec Maestro 32/96 są tego najlepszym dowodem .

Karta pochodzi  z okolic  1995 roku  jest już kartą plug & play  przeznaczoną na szynę ISA, opartą na  16 bitowym chipsecie cirrus logic  Crystal  CS4232 , posiada  wbudowany w płytę syntezator Wavetable Studio DREAM z 4 MB romem na próbki dźwiękowe  ,  dodatkowy procesor efektów DSP MFX 2 , 4 watowy wzmacniacz toru audio.  Dodatkowym konektorem wavetable pozwala na rozbudowę i tak dużych możliwości karty na polu midi.

Karta posiada częstotliwości próbkowania: od  8 do 48 khz , wokalizer, który pozwala na podłączenie dwóch mikrofonów , oferuje pełną zgodność z standardem  Gereral midi (GM), General Synthesizer (GS), MT32, Adlib oraz Roland – MPU-401

Terratec Maestro 32/96 daje  możliwość recordingu 4  ścieżek dźwiękowych jednocześnie pracuje w trybie full duplex czyli może nagrywać i odtwarzać jednocześnie,  posiada 32 głosową polifonię.

Jak na 1995/1996 rok było to naprawdę dużo i karta ta mogła być naprawdę świetną podstawą do budowy studia do recordingu , oferowała również fenomenalną jakość toru audio jak i świetny dźwięk dla graczy komputerowych. Wbudowany w płytę syntezator midi francuskiej firmy Dream  to 4mb fenomenalnej jakości próbek dźwiekowych , z mojego doświadczenia wynika że jakość tego typu sampli jest lepsza niż fontów ściąganych z internetów a przede wszystkim pozbawiona błędów jakie zdarzają się w tamtych zestawach.

Funkcja wokalizera na wejściu mikrofonu pozwalała na zmianę tonu głosu co dawało bardzo ciekawe efekty można było zmieniać sposób brzmienia upodobniając go do innych lub totalnie zniekształcając.

Katrta instaluje się poprawnie w systemach od win 3.1 przez win 95, win 98 a nawet win ME  (w win ME działa ale   brak dostępu do pewnych ważnych  opcji ) ale z mojego dośwadczenia  wynika że najlepiej jest jej jednak z windowsem 98 .

Po poprawnym zaistalowaniu karty w menadrzeże pojawiają się nastepujące   urządzenia :

Terratec Maestro 32/96 audio

Terratec Maestro  Control Registers

Terratec Maestro Gameport Joystick

Terratec Maestro 32/96 MIDI-1 (GS-MIDI Synth)

Terratec Maestro MIDI-2 (Daughter Board).

Do karty producent dodawał program do pracy z dźwiękiem Cubasis Audio Lite  dosyć rozbudowany kombajn do nagrywania i edycji  oraz obszerną dokumentację .

Na polu brzmienia karcie nie można nic zarzucić,  wszystko właściwie  brzmi tak jak powinno, karta świetnie radzi sobie z różnymi rodzajami muzyki od elektronicznej przez poważną do wokalu i  co jest dla mnie istotne brzmi bardzo czysto , nie wnosi  prawie żadnych zakłóceń do toru audio co jest dowodem wysokiego profesjonalizmu jej twórców .

Oceniem, że w momencie w którym się pojawiła na rynku była to jeden z najlepszych, pomijając jakieś konstrukcje studyjne za kilka tysięcy dolarów , karta dźwiękowa dostępna dla normalnego użytkownika czy do budowy amataorskiego czy pół profesjonalnego studia do nagrywania dźwięku.

Jeszcze w 2004 roku w dużym i profesjonalnym teście kart muzycznych na złącze ISA  i PCI karta uplasowała się bardzo wysoko bo na 5 miejscu na 17  deklasując dużo młodszych od siebie rywali , pochodzący z 2003 roku  Creative Audigy 2 już na złącze PCI  wyprzedził ją tylko o jedną pozycję !!!

SoundBench: 17 PCI and ISA Sound Cards Tested

Terratec Maestro 32/96

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s