Diamond Monster Sound MX200

MONSTER SOUND MX200

Firma Diamond Multimedia Systems, Inc. Diamond Multimedia to producent wysokiej  jakości  kart graficznych i  dźwiękowych , tunerów tv, kart do obróbki video, w latach 1990-2000  jeden z najlepszych graczy multimedialnego rynku komputerowego.

Współpraca z firmą Aureal Semiconductor spowodowała, że Diamond Monster Sound M80 poprzedniczka MX200   była jedną z pierwszych kart wspierających system pozycjonowania dźwięku 3d – A3D oraz posiadała jako jedna z pierwszych kart wsparcie dla nowego standardu DirectSound and DirectSound3D audio.

Karta przeznaczona na złącze PCI, pracująca w trybie 4.0, posiadająca dodatkowy konektor wavetable ale przede wszystkim chrakteryzująca się doskonałą jakością dźwięku , świetnym interfejsem użytkownika oraz wsparciem dla dźwieku 3d w grach.

Firma równie odważnie poczynała sobie na polu tworzenia , multimedialnych przeznaczonych dla wymagających użytkowników oraz graczy komputerowych kart dźwiękowych tworząc wiele świetnych wymienionych poniżej kart muzycznych:

Diamond Monster Sound PCI
Diamond Monster Sound M80 PCI
Diamond Monster Sound MX100 PCI
Diamond Monster Sound MX200 PCI
Diamond Monster Sound MX300 Aureal Vortex2 PCI
Diamond Monster Sound MX400 ESS Canyon3D PCI


Kto nie pamięta firmowanych marką diamonda pierwszych kart graficznych 3dfx takich jak :

Diamond Monster 3D 3DFX Voodoo1 4MB PCI
Diamond Monster 3D II 3DFX Voodoo2 8MB PCI
Diamond Monster 3D II 3DFX Voodoo2 12MB PCI

Przykładowy Diamond Monster 3D Voodoo Graphics  (zdjęcie z zasobów wikipedii)

które kosztowały majątek , na które zbierało się pieniądze miesiącami a które były marzeniem każdego ówczesnego  gracza komputerowego .

Do karty moża było dokupić dodatkowo  produkowany również przez diamonda  (AdMOS Adwave 32 MIDI Synthesizer daughterboard) czyli kartę córkę z (było kilka rodzajów tychże kart   ) z 0,5 lub 2 megabajtowym romem na próbki dźwiękowe na  na pokładzie.

Specyfikacja:

Model DIAMOND Monster Sound MX200 

szyna  32-bit PCI  2.1

Procesor główny Freedom 5600

Stosunek   sygnału do szumu >90dB
Próbkowanie do 48kHz

Procesor DSP –  Aanalog Devices ADSP 2181

Wavetable Synthesis 32-głosowa  (sprzętowa )

Kompatybilna z  Microsoft Direct X 5.0/6.0

Direct Sound/Direct Sound3D accelerator

A3D Audio Surround

A3D Interactive Sound Postioning

Praca w systemach  Win95/Win98/WinNT

Kompatybilna z  Sound Blaster Pro/DIRECT X  , MPU-401 MIDI

Konektor wavetable

Po poprawnym zainstalowaniu się karty w menadrzeże urządzeń pojawiają się cztery urządzenia: Diamond Monster Sound, Emulacja Sound Blastera, Emulacja Diamodn MPU-401 oraz joystick (u mnie odinstalowany)

Karta instaluje w panelu prosty i bardzo przejrzysty interfejs sterowania dający dostęp do zasobów karty.

Rzut oka na oprogramowanie dodatkowe :

Na polu samego brzmienia karcie naprawdę nie można nic zarzucić,  znawcy tematu podkreślali wysoką jakość komponentów i wykonania karty zapewniające jej krystalicznie czyste brzmenie audio , dodatkowo  wysoka sprawność układów karty  zmniejszała do minimum obciążenie procesora w komputerze.

Cóż więcej można było chcieć przy cenie oscylującej  w granicach 100-150 dolarów  na etapie kiedy królowały jeszcze karty isa które z dźwiękiem  3D nie miały nic wspólnego.

Do karty można było dokupić produkowane również przez diamonda karty córki rozszerzające możliwości karty na polu syntezy midi.  Współpraca Diamonda z Aurealem zaowocowała powstaniem w późniejszym czasie  bardziej zaawansowanych konstrukcji takich jak Diamond Monster Sound MX200 , MX300  opartych na doskonałym układzie vortexa i przystosowanych do dźwięku w formacie  4.0

Firma Diamond przez lata blisko współpracowała z firmą Aureal semiconductor, która była niekwestionowanym liderem branży układów dźwiękowych co zaowocowało pojawieniem się najbardziej udanych implementacji układu vortex właśnie na kartach Diamonda.
Aureal Semiconductor

Nieszczęśliwie dla siebe  firma Aureal Semiconductor, sadząc się całymi latami z firmą Creative o patenty, choć po wielu latach uzyskała korzystny dla siebie wyrok  to lata walki  w sądzie doprowadziły  ją do bankructwa przez co została wykupiona przez swojego głównego rywala firmę Creative na krótko przed wprowadzeniem przez nią nowszego  układu .

Gwoździem do trumny był też fakt ,że o ile aureal posiadał najlepiej dopracowane sterowniki pod system windows 95/98 tak bardzo skupił się na ich dopracowywaniu że „przegapił” moment wejścia nowych systemów microsoftu z którymi ich układy nie chciały współpracować. To spowodowało że większość producentów karty dźwiękowych zmuszona się była rozejrzeć za innymi ukłądami co przypieczętowało los Aureala.
Dlatego też ostatnia karta z serii Monster Sound  – Diamond mx400, która miała być już oparta o nowy  chip votrtexa została zbudowana na znacznie słabszym układzie ESS.
Karta posiada sterowniki do systemów win95 i win 98 nie instaluje się poprawnie w windowsie xp ani wyżej, karty diamonda zbudowane na układzie vortex instalują się w windowsie xp i wyższych automatycznie, co nie oznacza że mają tam pełną funkcjonalność to już zależy od modelu danej karty.

Karty z uwagi na fakt że były produkowane w sporych ilościach   są dostępne  na aukcjach zarówno ebaya jak i allegro za całkiem rozsądną cenę , dotyczy to zwłaszcza modeli MX300 oraz MX400.  Polecam wszystkim tym którym marzy się porządne audio w formacie stereo, dźwięk karty jest bardzo czysty, żadnych zakłóceń słychać najdrobniejsze szczegóły  oraz  fanom starych gier których całkiem sporo wspiera format A3D .

Karta działa świetnie w tandemie z inną kartą która w starszych grach jest odpowiedzialna za odtwarzanie dźwięków w formacie midi, na obrazku poniżej widzimy ją w parze z kartą Yamaha SW60xg .

Sygnał z karty Yamaha z wyjścia line out jest podłączony do wejścia line in karty Diamond Monster resztę ustawia się w setupie gry wybierając i kofigurując osobno kartę dźwiękową jako zgodną z sound blasterem a kartę muzyczną jako general midi na porcie yamahy. Co tu dużo mówić muzyka w starych grach zaczyna brzmieć tak jak powinna !!!.


Oryginalne ISO płyty instalacyjnej do pobrania tutaj :

(Orginal installation cd ISO)http://www.mediafire.com/?x5wo3cbtun55ilg

Oryginalne ISO płyty z oprogramowaniem: 

Orginal software  cd ISO

http://www.mediafire.com/?y22vak7nw98fics 


OPIS FIRMY DIAMOND NA WIKIPEDII
OPIS FIRMY DIAMOND NA WIKIPEDII


OPIS KARTY DIAMOND MONSTER MX300
OPIS KARTY DIAMOND MONSTER MX300

OPIS KARTY DIAMOND MONSTER MX400
OPIS KARTY DIAMOND MONSTER MX400
Diamond Monster Sound MX300 Review

Diamond Monster Sound MX300 Review

Review: Diamond Monster Sound MX300

Review: Diamond Monster Sound MX300
Diamond Monster Sound MX200 – Review
Diamond Monster Sound MX200 – Review

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Inne ciekawe strony dotyczące kart muzycznych, historii audio w komputerach PC itd.:

(większość nie po polsku ale od czego google translate 🙂

Karty dźwiękowe i zintegrowane układy audio bez tajemnic – Najszersze w sieci i w całości po polsku (autor Piotr Gontarczyk dla pclab.pl) kompendium wiedzy na temat rozwoju układów audio w komputerach – LEKTURA OBOWIĄZKOWA !!!

Soundcards Museum Historia kart dźwiękowych -muzeum kart z bardzo ciekawymi opisami i plikami dźwiękowymi do pobrania – również lektura obowiązkowa.

… a retrospective view on sound card history Crossfire Designs – Jedna z najlepszych baz wiedzy na temat historii dźwięku w komputerach – kolejna lektura obowiązkowa.

IBM PC Ramblings(formerly the original Oldskool Beat) – historia wiedza i dużo plików dźwiękowych do przesłachania- kolejna strona której nie można ominąć !!!

Muzeum starého hardwaru a počítaču-jak sama nazwa wskazuje „Muzeum starého hardwaru a počítačů” 🙂 polecam szczególnie część dotyczącą kart dźwiękowych – Zvukové karty

HangkártyákA digitális hangrögzítés…. Olbrzymia kolekcja kart dźwiękowych ze zdjęciami i krótki opisem – niektóre karty naprawdę unikatowe !!!

PC SOUNDCARDS A Practical Guide – Strona Sound on Sound i dużo ciekawych rzeczy na temat kart dźwiękowych.

THE HISTORY OF PC GAME MIDI By Eric Wing Krótka ale ciekawa historia midi i dźwięku w komputerach.

Hardware Museum Muzeum starego sprzętu komputerowego – duża sekcja kart dźwiekowych różnych producentów.

PC Sound Card Full Reports Duże zestawienie profesjonalnego testu kilkudziesięciu kart dźwiekowych.

Soundkarten Duże zestawienie różnych kart dźwiekowych plus sterowniki.

www.razor-records.ru Bardzo duże zestawienie różnych kart dźwiekowych, porównanie podstawowych parametrów.

PC soundcard page – ePanorama.net Dużo wiedzy na temat podstaw dźwięku w komputerach i kart muzycznych.

MULTIMEDIA/SOUND CARDS Olbrzymia baza wiedzy na temat podstaw dźwięku, dźwięku w komputerach, audio oraz midi.

Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio – Estrada I Studio -Digital Audio Labs CardDeluxe Interfejs audio

A comparison of different devices for music playback in games for MS-DOS Porównanie brzmienia różnych kart w dosie- pliki dźwiękowe do pobrania !!!Na koniec ciekawostka , krótki, opis , reklama karty Monster Sound w jednym z wiekszych czasopism przenaczonych dla graczy komputerowych.

W opisie nie zgadza się parę rzeczy ciekawe czy recenzent faktycznie miał kartę w slocie komputera czy też recenzję machnął na kolanie ???

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s